Lubomír Zaorálek vystoupil na virtuálním zasedání ministrů kultury UNESCO
23.04.2020 15:40
ministerstvo

Ministr kultury se zúčastnil online zasedání ministrů kultury reagující na současnou situaci pandemie koronaviru a jejího dopadu na oblast kultury.

 

Lubomír Zaorálek: O letní festivalové sezoně chceme rozhodnout tento týden
22.04.2020 14:01
ministerstvo

Stovky milionů ztrát, umělci bez práce a letní sezona v ohrožení. Kultura patří k oblastem, které vládní opatření proti šíření koronaviru postihla mezi prvními. Pomoci by měl záchranný balíček ve výši 1,07 miliardy korun.

 

Národní muzeum přivádí tento víkend do Prahy mezinárodní iniciativu pro pozorování přírody
22.04.2020 12:26
příspěvkové organizace

Národní muzeum nabízí v dnešní nelehké době všem obyvatelům Prahy jedinečnou možnost, jak trávit víkend ať už osamotě nebo s rodinou, ale hlavně aktivně. Od 24. do 27.  dubna 2020 proběhne mezinárodní projekt s názvem City Nature Challenge, jehož cílem je zábavné mapování městské přírody pomocí chytré mobilní aplikace iNaturalist. A zapojit se můžete i vy. Každý sám a přitom společně můžeme ukázat světu rozmanitost naší přírody!

 

Česká filharmonie zahraje pro osamělé seniory v tísni
22.04.2020 12:08
příspěvkové organizace

Česká filharmonie uspořádá za podpory České spořitelny a společnosti Škoda Auto druhý komorní benefiční koncert, který chce pomoci seniorům v nouzi a zároveň alespoň symbolicky upozornit na situaci umělců bez stálého angažmá. Z Dvořákovy síně Rudolfina ho v sobotu 25. dubna od 20.00 hodin odvysílá v přímém přenosu ČT art, zhlédnout ho bude možné také na Facebooku.

 

Tradiční Terezínská tryzna bude letos až v říjnu
21.04.2020 08:25
příspěvkové organizace

Vzhledem k mimořádné situaci způsobené pandemií onemocnění covid-19 nemůže v letošním roce tradiční pietní akce Terezínská tryzna, každoročně konaná třetí neděli v květnu, proběhnout v tomto termínu a bude přesunuta na podzim. O novém datu konání včera rozhodl ředitel Památníku Terezín, bude jím neděle 18. října.

 

Uměleckoprůmyslové museum v Praze žije na sociálních sítích
20.04.2020 18:54
příspěvkové organizace

Komunikace UPM se v době zavření muzea z důvodu pandemie odehrává hlavně na sociálních sítích, kde jsme 16. března dny spustili kampaň Muzeum žije! Její součástí je rubrika Poklady z muzea/Director´s Choice, v níž denně představujeme nejvýznamnější kusy z našich sbírek – na Facebooku i na Instagramu, kde jsou texty také anglicky. 

 

PROJEKT ROUŠKY
20.04.2020 18:23
příspěvkové organizace

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze se obrací s prosbou na všechny, kdo nějakou roušku ušili nebo ji od někoho dostali, aby v okamžiku, kdy ji budou moci definitivně odložit, věnovali „svou“ roušku do muzejní sbírky. Stačí ji poslat v obálce s heslem Rouška.

 

Úprava úředních hodin podatelny Ministerstva kultury
18.04.2020 14:00
ministerstvo

S ohledem na uvolňování krizových opatření v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu na území České republiky se upravují úřední hodiny podatelny Ministerstva kultury na původní časy.

 

Vyhlášení vítězů soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2019 proběhne online formou videa na konci května
17.04.2020 16:22
příspěvkové organizace

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku 2019 se na základě preventivního opatření (COVID-19) přizpůsobuje situaci a pozměňuje vyhlášení výsledků 55. ročníku, které proběhne online. Nakladatelé, grafičtí designéři, ilustrátoři i široká veřejnost se s vítězi jednotlivých kategorií seznámí formou videa, které bude zveřejněno ve středu 27. května prostřednictvím Youtube kanálu na webu a sociálních sítích PNP.

 

Annecy zařadilo do soutěže čtyři české krátké animované filmy
17.04.2020 09:22
příspěvkové organizace

Hned čtyři krátké filmy s českou účastí zařadil nejvýznamnější světový festival animovaného filmu ve francouzském Annecy do soutěžních sekcí. Krátký film Kolotoč, který vznikl v belgicko-české koprodukci, bude soutěžit v hlavní sekci určené krátkometrážním snímkům. Dalšími jsou studentský film Podle Sylvie, epizoda "Na lanýže" z animované série Mlsné medvědí příběhy a animovaný videoklip Past „Tíseň“. Koronavirová krize zasáhla i festival v Annecy, takže se od půlky do konce června odehraje pouze online formou.  

 

Dopady koronaviru na kulturu
15.04.2020 16:07
příspěvkové organizace

Katedra produkce DAMU a Katedra Arts Managementu VŠE vyzývají k vyplnění dotazníku k mapování ztrát v oblasti scénických a výtvarného umění, který je součástí výzkumu Dopady koronaviru na kulturní sektor. Sběr dat tohoto prvního kola bude ukončen 22. 4. 2020 (do 24:00).

 

Národní muzeum dnes slaví 202 let od svého založení a připravuje celou řadu nových výstav a expozic
15.04.2020 15:47
příspěvkové organizace

Národní muzeum si dnes připomíná 202 let od svého založení. Při této příležitosti otevírá na svých webových stránkách výstavu Národní muzeum v éře Československa, která návštěvníka provede nejen historií instituce ve 20. století, ale též významnými událostmi, které se v tomto období kolem něj odehrávaly. Především se však připravuje na to, až své výročí bude moci oslavit s návštěvníky ve svých otevřených objektech. ​

 

Výběrové řízení na vedení Národní galerie v Praze
15.04.2020 15:02
ministerstvo

Ministerstvo kultury vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce generální ředitelky/generálního ředitele Národní galerie v Praze. Výběrové řízení je otevřené, vícekolové. V prvním kole budou hodnoceny kvalifikační předpoklady uchazečů. Do dalšího kola budou vybraní účastníci přizváni k osobnímu pohovoru. Termín pro podání přihlášky do výběrového řízení je do 17.6. 2020.

 

Česká filharmonie má nový vizuální styl od Najbrta
15.04.2020 13:28
příspěvkové organizace

Do 125. sezony vstupuje Česká filharmonie s mírně redesignovaným logem i novým vizuálním stylem, které vytvořilo Studio Najbrt. Zatímco v předchozích pěti letech bylo jádrem grafické komunikace orchestru Rudolfinum, tedy jeho neorenesanční sídlo z konce 19. století, klíčem k vizuálnímu stylu jubilejní sezony i čtyř sezon následujících je budova pro 21. století, jejíž ideální podoba i místo se hledají.

 

Oblíbené knižní tituly a katalogy sbírkových předmětů jsou nově online
15.04.2020 08:20
příspěvkové organizace

Valašské muzeum v přírodě zavádí pro zájemce novou službu, která zpřístupňuje online vybrané tituly z produkce muzea a katalogy sbírek. Knihy se tematicky věnují okruhům, které muzeum zpracovává v rámci své badatelské činnosti, např. identita regionu, valašský kroj, tradiční lidová výroba, lidová strava, péče o sbírkové fondy, rozvíjení odkazu zakladatelů aj. Unikátnímu postavení muzeí v přírodě se věnuje nově vydaná publikace Muzea v přírodě: jedinečná cesta muzejnictví (ed. Eva Kuminková). 

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.