Nastavení cookies

Martin Baxa ocenil celoživotní práci profesora Zdeňka Zieglera

23.01.2023 15:11|ministerstvo

Rezortní medaili Artis Bohemiae Amicis mu ministr Baxa udělil za jeho mimořádné celoživotní zásluhy o českou vizuální kulturu a šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí. Ocenění převzali v Nostickém paláci členové rodiny profesora Zdeňka Zieglera.

 

Je mi velkou ctí, že jsem měl tu příležitost udělit medaili Artis Bohemiae Amicis profesoru Zdeňku Zieglerovi, který patří k mimořádným osobnostem českého grafického designu. Jeho dlouholetá umělecká a pedagogická činnost významně přispěla k rozvoji české vizuální kultury.  Velmi si vážím jeho mimořádného přínosu české kultuře a nepochybně nejen jménem svým, ale jménem celé řady vděčných návštěvníků i žáků za něj znovu děkuji,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa.  

Profesor Zdeněk Ziegler je český typograf, grafický designér, pedagog a patří mezi zakladatelské postavy českého grafického designu. Vystudoval architekturu na ČVUT v Praze. V letech 1990 – 2005 působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, do roku 2003 vedl ateliér grafického designu a plakátu. V roce 1992 byl jmenován profesorem, v letech 2000 – 2003 byl rektorem VŠUP. Hostoval na univerzitách v Mainzu, Stuttgartu, Paříži či Istanbulu, získal čestný doktorát Miami University. V letech 2006 – 2015 vyučoval grafický design na Ústavu umění a designu, resp. Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Proslul především jako autor filmových plakátů, jichž od začátku šedesátých do konce osmdesátých let 20.století vytvořil víc než tři sta. První zakázky v oblasti grafického designu realizoval na konci padesátých let. V roce 1963 vznikl první z řady filmových plakátů –  Křik. V následujících letech spolupracoval s mnoha režiséry, mimo jiné s Jaromilem Jirešem, Františkem Vláčilem, Karlem Zemanem, Karlem Kachyňou, Jiřím Menzelem. Za plakátovou tvorbu získal například čestné uznání Typomundus v Montrealu, ceny na Mezinárodní výstavě filmového plakátu v Karlových Varech, Bienále Brno, ocenění Zlatý a bronzový Hugo na Mezinárodním filmovém festivalu Chicago, čestné uznání v soutěži The Hollywood Reporter Annual Key Award, medaili na Mezinárodní soutěži filmových plakátů v Colombu. Kromě plakátové tvorby je mimo jiné autorem stovek knižních úprav, edic, katalogů a bibliofilií, řady grafických řešení výstav, návrhů poštovních známek, logotypů a firemních identit. Zdeněk Ziegler je v současnosti jediným českým členem AGI (Alliance graphique internationale), patří mezi zakládající členy Sdružení Bienále Brno (SBB, 1992).


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi