Nastavení cookies

Electra a Osmý den jsou v oficiálním programu festivalu v Cannes

26.04.2023 15:29|příspěvkové organizace

Nový film režisérky Darii Kashcheevy Electra a drama Osmý den režiséra Petra Pylypčuka zařadil mezinárodní filmový festival v Cannes do letošního oficiálního programu, a to do sekce La Cinef učené talentovaným režisérkám a režisérům z filmových škol na celém světě.

 

Účast dvou snímků studentů z FAMU je výjimečná, nestává se, aby do nejprestižnější studentské soutěže vybrala porota filmy ze stejné filmové školy. Oba vznikly za podpory Státního fondu kinematografie.

Dlouho očekávaný druhý film oceňované režisérky Darii Kashcheevy Electra kombinuje animované techniky natáčení s hranými scénami, na filmovém plátně se objeví Zuzana Částková, Marie Verner, Zuzana Stivínová nebo Robert Jašków. Inspiraci čerpala režisérka v známé postavě z řecké mytologie a příběh převedla do současnosti. Díky úspěchům předchozího filmu Dcera, který získal studentského Oscara, nominaci na Oscara, dvě ceny z Annecy a desítky dalších ocenění, se natáčení proměnilo na česko-slovensko-francouzskou koprodukci, přičemž výsledný snímek má pro animaci neobvyklou délku 26 minut. Producentem filmu jsou opět Zuzana Křivková a Martin Vandas z MAUR film. Státní fond kinematografie podpořil projekt ve vývoji i výrobě celkovou částkou téměř 3,9 mil. Kč. Festivalová premiéra Electry se odehraje v květnu ve francouzském Cannes, ale film si již nyní připsal další velký úspěch, když se dostal do hlavní soutěže krátkých filmů nejvýznamnějšího festivalu animovaných filmů v Annecy. 

Krátké drama Osmý den režiséra Petra Pylypčuka řeší téma dospívání v prostředí rigidní náboženské sekty. Z části autobiografický snímek sleduje příběh dospívající dívky Anny, která se spolu se svým vrstevníkem Josefem rozhodne utéct z náboženské komunity. Obě hlavní postavy ztvárnili neherci. Režisér popisuje témata pokřivených lidských vztahů, domácího násilí, objevování vlastní sexuality nebo střetu individuality a fanatismu kterému jsou děti v prostředí náboženské sekty vystaveny. Producenty filmu jsou Kryštof Burda a Tomáš Pertold z Perfilm. Státní fond kinematografie podpořil snímek částkou 440 tis. Kč.

V roce 2021 byly do sekce Cinéfondation (předchůdce Le Cinef) za FAMU vybrány Rudé boty Anny Podskalské a v roce 2019 Sto dvacet osm tisíc Ondřeje Erbana. V předchozích letech pak Retriever Tomáše Kleina a Tomáše Merty (2015), Pandy Matúše Vizára (2013), Tambylles Michala Hogenauera (2012) a Cagey Tigers zesnulého režiséra Aramisovy (2011). V roce 2009 sekci Cinéfondation vyhrál hraný film Bába Zuzany Kirchnerové. 

Festival v Cannes se letos koná od 16. do 27. května. 

 

 

Electra / Electra
Animovaný / ČR, FR, SK 2023 / 26 min

Režie: Daria Kashcheeva
Producenti: Zuzana Křivková a Martin Vandas – MAUR film (ČR)
Koproducenti: FAMU (ČR), Artichoke (SK), Papy3D Productions (FR)
Sekce festivalu: La Cinef
Podpora SFKMG: vývoj a výroba celkem 3,881 mil. Kč

Synopse:
Electra si znovu vybavuje své desáté narozeniny a mísí se jí vzpomínky se sny. Izolovaná ve svém světě fantazie plném prsatých panenek, plastových částí mužských těl a zubařských nástrojů si buduje vlastní vztah ke svému tělu a sexualitě. Electra se noří hlouběji do svých vzpomínek na dětství, prochází nejbolestivějšími vzpomínkami, aby dala průchod svým potlačovaným pocitům.

 

Osmý den / Eighth Day
Hraný / ČR 2023 / 21 min


Režie: Petr Pylypčuk
Producenti: Kryštof Burda a Tomáš Pertold – Perfilm 
Koproducenti: Česká televize, FAMU 
Sekce festivalu: La Cinef
Podpora SFKMG: výroba 440 tis. Kč

Synopse: 
Adolescenti Anna a Josef vyrostli v přísné náboženské sektě. Když se celá skupina sjede u lesního jezera, aby provedla křest nejmladšího člena, rozhodnou se Anna s Josefem utéct. Při útěku lesem ale brzy zjišťují, že na život za hranicemi své komunity nejsou vůbec připraveni.

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Eva Sochorová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 503
M: 777 488 943
E: eva.sochorova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi