38 autorských stipendií rozděleno!

07.06.2021 15:10|příspěvkové organizace

V souvislosti s pandemií koronaviru vypsalo z pověření Ministerstva kultury ČR České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně, ve spolupráci s Asociací spisovatelů stipendia pro autorky a autory z České republiky. Ze 160 žádostí vybrala odborná komise 38 stipendistů v pěti žánrových skupinách, kterým rozdělila celkem 1 520 tisíc korun.

 

Následky pandemie postihly všechny aktéry knižního trhu. Mimořádná stipendia mají podpořit, stejně jako v loňském roce, tvůrčí psaní českých autorek a autorů v době, kdy jim byly zrušeny rezidenční pobyty, autorská čtení a účasti na festivalech a veletrzích.

Během května zaslalo žádost o stipendium 160 tvůrců, z toho 67 autorek a 93 autorů. Rozděleny byly do 5 žánrových sekcí: umělecká próza, poezie, komiks, tvorba pro děti a mládež a drama. „Právě drama je letošní žánrovou novinkou. Výše stipendií se oproti těm loňským ztrojnásobila, což umožňuje podpořit téměř čtyři desítky zajímavých literárních projektů. Iniciativu Asociace spisovatelů jsme velmi přivítali a ceníme si i vstřícnosti ministerstva kultury,“ uvedl Martin Krafl, pověřený řízením Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny Brno.

Nejvíce žadatelů – 75 – bylo v oblasti umělecké prózy, stejně jako v loňském roce, následovala tvorba pro děti a mládež se 36 uchazeči, žánr poezie s 31, drama s 13 žádostmi a komiks s 5 uchazeči. Stipendia mohou být čerpána v měsících červen, červenec a srpen 2021. České literární centrum předpokládá, že podpořená díla vyjdou knižně a budou příští rok prezentována na centrem spolupořádaných literárních akcích.

V jednotlivých žánrových kategoriích komise vybrala následující stipendisty:
Umělecká próza (17): Bianca Bellová, Anna Bolavá, Pavel Brycz, Markéta Hejkalová, Marie Iljašenko, Pavel Klusák, Hana Lundiaková, Jan Němec, Martin Němec, Ondřej Nezbeda, Alžběta Stančáková, Daniela Šafránková, Petr Tureček, Jaromír Typlt, Lukáš Vavrečka, Klára Vlasáková, Jonáš Zbořil,
Poezie (8): J. H. Krchovský, Daniel Hradecký, Kristina Láníková, Alžběta Michalová, Martin Poch, Pavel Rajchman, Jakub Řehák, Ladislav Zedník,
Komiks (2): Marek Berger, Štěpánka Jislová,
Tvorba pro děti a mládež (7): Michal Čunderle, Mariana Hlubiňáková, Lidmila Kábrtová, Alena Kastnerová, Radek Malý, Simona Martínková Racková, Petr Stančík,
Drama (4): Markéta Bidlasová, Martin Čičvák, Pavel Jurda, Jiří Ondra.

Členové odborné komise: 
Umělecká próza: prof. PhDr. Petr A. Bílek, CSc. (Ústav české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy) a Mgr. Eva Klíčová (Ústav pro českou literaturu AV ČR)
Poezie: Mgr. Olga Stehlíková, Ph.D., a Mgr. Michal Jareš, Ph.D. (Ústav pro českou literaturu AV ČR)
Komiks: Mgr. Pavel Kořínek, Ph.D. (Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR) a Mgr. Martin Foret, Ph.D. (Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci)
Tvorba pro děti a mládež: PhDr. Jana Čeňková, Ph.D. (Katedra žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy) a Mgr. Blanka Činátlová, Ph.D. (Ústav české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy) 
Drama: doc. Mgr. Petr Christov, Ph.D.  (Katedra divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy) a Mgr. Michal Zahálka (Institut umění – Divadelní ústav)
Předseda odborné komise: Ing. Martin Krafl (České literární centrum/Moravská zemská knihovna)
 

Více informací: www.czechlit.cz

 

Kontakt:
Mgr. Bc. Klára Přibylová

Public Relations 
Prezentace ČR – knižní veletrhy 
České literární centrum
Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a, 601 87 Brno
​T: +420 770 190 776
E: Klara.Pribylova@mzk.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.