Anna Pravdová obdržela Řád umění a literatury

13.07.2021 17:11|příspěvkové organizace

Kurátorka Národní galerie Praha Anna Pravdová obdržela 12/7 na Francouzském velvyslanectví Řád umění a literatury ve stupni rytíře. 

 

Anna Pravdová vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a na pařížské Sorbonně, kde obhájila doktorandskou práci na téma Čeští umělci ve Francii za první republiky. Zabývá se výtvarným uměním 20. století se zaměřením na česko-francouzské kulturní vztahy, vztah výtvarného umění a literatury a mapuje tvorbu českých umělců ve Francii a v USA. V roce 2010 jí Uměleckohistorická společnost udělila Cenu Josefa Krásy pro badatele do čtyřiceti let za knihu Zastihla je noc. Čeští výtvarní umělci ve Francii 1938–1945.

Francouzský Řád umění a literatury. © Eva Kořínková

Jako kurátorka Národní galerie Praha připravila výstavy Jan Křížek (1919 - 1985) a umělecká Paříž 50. letBonjour, Monsieur GauguinČeští umělci v Bretani 1850–1950, retrospektivu Františka Kupky, která byla prezentována v pařížském Grand Palais a helsinském Ateneum Art Museum, Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře (ve spolupráci s Petrem Ingerlem) a sbírkovou expozici 1918–1938: První republika (ve spolupráci Ladou Hubatovou-Vackovou), která získala Cenu Českého výboru ICOM v rámci národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Společně s Annie Le Brun a Annabelle Görgen-Lammers se podílela na výstavě Toyen: Snící rebelka, která probíhá do 15. srpna ve Valdštejnské jízdárně a následně poputuje do německého Hamburger Kunsthalle a poté do francouzského Musée d’Art Moderne de Paris.

Generální ředitelka NGP Alicja Knast, kurátorka Anna Pravdová a francouzský velvyslanec v ČR Alexis Dutertre. © Eva Kořínková
 

Kontakt:
Eva Sochorová

Vedoucí oddělení PR a tisková mluvčí
T: +420 777 488 943
E: eva.sochorova@ngprague.cz
W: www.ngprague.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.