Annecy zařadilo do soutěže čtyři české krátké animované filmy

17.04.2020 09:22|příspěvkové organizace

Hned čtyři krátké filmy s českou účastí zařadil nejvýznamnější světový festival animovaného filmu ve francouzském Annecy do soutěžních sekcí. Krátký film Kolotoč, který vznikl v belgicko-české koprodukci, bude soutěžit v hlavní sekci určené krátkometrážním snímkům. Dalšími jsou studentský film Podle Sylvie, epizoda "Na lanýže" z animované série Mlsné medvědí příběhy a animovaný videoklip Past „Tíseň“. Koronavirová krize zasáhla i festival v Annecy, takže se od půlky do konce června odehraje pouze online formou.  

 

Belgicko-český koprodukční animovaný film Kolotoč (Carousel) natočila režisérka Jasmine Elsen v koprodukci se společností BFILM.cz Petera Badače a podpořil ho Státní fond kinematografie částkou půl milionu korun ve výzvě na minoritní koprodukce. Podle Petera Badače si Belgičané vybrali Českou republiku nejen kvůli dlouholeté tradici českého loutkového filmu, zázemí a dostupné technice, ale také schopnostem našich mladých animátorů. „S belgickým producentem jsme dohodli spolupráci právě v Annecy na trhu MIFA a pro režisérku Jasmine Elsen není středoevropský region rovněž neznámý, studovala totiž nějakou dobu v Bratislavě. Na filmu tak pracovali například Martin Smatana, Martina Svojíková, Dávid Štumpf, Michaela Mihályiová a kameramani Ondřej Nedvěd, Jakub Vrbík a Ondřej Belica,“ uvedl koproducent Peter Badač.  

Druhým českým zástupcem zařazeným do jedné ze soutěžních sekcí festivalu je epizoda "Na lanýže" z televizní série Mlsné medvědí příběhy od režisérek Kateřiny Karhánkové a Alexandry Májové. Animovaná série určená pro děti byla natočena na motivy knížek Zbyňka Černíka ve společnosti Bionaut a v koprodukci České televize. Ta celou sérii odvysílá na začátku příštího roku. Prvních 13 epizod loni v říjnu v premiéře odvysílala France TV, v červnu je odvysílá irská veřejnoprávní televize RTE. Seriál byl zatím prodán do více než deseti zemí. Diváci jej ale budou mít možnost shlédnout na podzim v kinech, v rámci povídkového filmu Mlsné medvědí příběh, který do českých kin uvede Aerofilms. Kromě epizody Na lanýže diváci uvidí dalších pět medvědích pohádek. Povídkový film určený pro kina podpořil i Státní fond kinematografie ve výzvě na výrobu animovaného filmu částkou 2 mil. Kč. Celý projekt má také alokaci v systému filmových pobídek. 

Podle Sylvie je krátký animovaný snímek, který natočila studentka pražské FAMU Verica Pospíšilová Kordič. Festival ho zařadil do soutěžní sekce Graduation short film pro absolventské studentské filmy.

Čtvrtým počinem je animovaný videoklip Past „Tíseň“ od režisérského dua Nora Štrbová – Alžběta Suchanová. Spojení animace a alternativního rapu zařadil francouzský festival do sekce Commissioned Films věnované zakázkové tvorbě.

Kvůli koronavirové krizi se festival a souběžně pořádaný koprodukční trh MIFA bude konat pouze online formou, a to od 15. června do 30. června 2020. Minulý rok právě v Annecy začala úspěšná oscarová pouť Dcery režisérky Darii Kashcheevy, která zde zvítězila ve dvou kategoriích. Úspěch zde slavil i Martin Smatana s filmem Pouštět draka. Právě Smatana spolupracoval i na filmu Kolotoč.

Kolotoč / Carousel
Režie: Jasmine Elsen 
Producent: Brecht Van Elslande / Animal Tank (Belgie)
Koproducent: Peter Badač / BFILM.cz (ČR)
Belgie, ČR, 2020, 10 min., Sekce: Short Films Competition
Podpora SFKMG: 500 000 Kč (minoritní koprodukce)

Mlsné medvědí příběhy "Na lanýže" 
Režie: Kateřina Karhánková, Alexandra Májová  
ČR, Irsko, Polsko, Slovensko 2019, 7 min., producent Bionaut, Barbora Příkaská 
Koproducenti: Česká televize (ČR), Treehouse Republic (Irsko), Kosmonaut (Polsko), Raketa (Slovensko)
Sekce: TV Films Competition
Podpora SFKMG: 2 mil. (výroba animovaného filmu) pro povídkový film, který půjde do kin.
Filmové pobídky: 5,29 mil. Kč (celý projekt, 26 dílů)
Synopse a trailer: https://bionaut.cz/mlsne-medvedi-pribehy/

Podle Sylvie  
Režie: Verica Pospíšilová Kordič 
ČR, 2019, 12 min., producent FAMU
Sekce: Graduation short film Competition

Past "Tíseň"  
Režie: Nora Štrbová, Alžběta Suchanová
ČR, 2020, 5 min., producent Alžběta Suchanová, Nadne Production
Sekce: Commissioned Films 

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
M: +420 777 501 624
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.