Benátský festival zařadil do soutěže tři filmy s českou koprodukční účastí

26.07.2021 16:52|příspěvkové organizace

Na 78. ročníku prestižního filmového festivalu v Benátkách budou v soutěžních sekcích tři koprodukční filmy s českou účastí. Snímek Nezanechat stopy bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži nazvané Venezia 78. Filmy Zázrak a 107 matek byly vybrány do soutěžní sekce Orizzonti. 

 

Nezanechat stopy je příběh z komunistického Polska 80. let. Režisér Jan P. Matuszyński, jehož předchozí film Poslední rodina byl úspěšně uveden také v českých kinech, se inspiroval skutečnou událostí smrti vysokoškolského studenta ubytého policií. Jeho kamarád a jediný očitý svědek se během momentu stal úhlavním nepřítelem totalitního státu. Filmový festival v Benátkách vybral polsko-francouzsko-českou koprodukci do hlavní soutěže. Českými koproducenty jsou Mikuláš Novotný z Background Films, Magiclab a Česká televize. Státní fond kinematografie podpořil snímek ve výzvě na minoritní koprodukce částkou 3,3 mil. Kč.

Film Zázrak rumunského režiséra Bogdana George Apetriho bude soutěžit ve festivalové sekci Orizzonti zaměřené na nejnovější estetické a výrazové trendy v kinematografii a začínající tvůrce. Krimi příběh detektiva pátrajícího po osudu mladé jeptišky vznikl v rumunsko-česko-lotyšské koprodukci. Českým koproducentem je Viktor Schwarcz a společnost Cineart TV Prague. V České republice proběhla kompletní zvuková, obrazová a triková postprodukce a snímek podpořil i Státní fond kinematografie ve výzvě na minoritní koprodukce částkou 2 mil. Kč. 

Druhým filmem v sekci Orizzonti je drama 107 matek slovenského režiséra a scenáristy Petera Kerekese. Příběh o ukrajinské trestankyni, které se ve vězení narodí chlapec a stává se součástí světa složeného výhradně z žen, je koprodukcí Slovenska, České republiky a Ukrajiny. Českými koproducenty jsou společnosti endorfilm a Hypermarket Film. Scénář k filmu napsal spolu s režisérem Ivan Ostrochovský, který je rovněž hlavním producentem snímku. Státní fond kinematografie podpořil snímek dohromady částkou 3,4 mil. Kč.

Nezanechat stopy / Leave no traces
Sekce: Venezia 78 Competition
Celovečerní / Polsko, Francie, ČR /2021/ 160 min.
Režie: Jan P. Matuszyński
Producent: Aurum Films (Polsko) 
Koproducenti: Les Contes Modernes (Francie), Mikuláš Novotný z Background films (ČR), Magiclab (ČR),Česká televize, Arte France Cinéma, Auvergne-Rhône-Alpes-Cinéma, Canal+ (Francie), Mazovia Warsaw Film Fund (Polsko)
Podpora SFKMG: 3,3 mil. Kč (výzva na minoritní koprodukce)

Další informace: https://www.filmcenter.cz/en/films-people/1286-leave-no-traces

Zázrak / Miracle                               
Sekce: Orizzonti Competition
Celovečerní /Rumunsko, ČR, Lotyšsko /2021/ 85 min.
Režisér: Bogdan George Apetri 
Produkce: The East Company Production (Rumunsko)
Co-produkce: Viktor Schwarcz ze Cineart TV Prague, Tasse Film (Lotyšsko)
Podpora SFKMG: 2 mil. Kč (výzva na minoritní koprodukce)

Další informace: https://www.filmcenter.cz/en/films-people/1284-miracle

107 matek / 107 mothers          
Sekce: Orizzonti Competition
Celovečerní /Slovensko, ČR, Ukrajina /2021/ 90 min.
Režisér: Peter Kerekes 
Produkce: Punkchart Films (Slovensko)
Co-produkce: Jiří Konečný z endorfilm, Hypermarket Film (ČR), RTVS, Peter Kerekes Film (Slovensko), Arthouse Traffic (Ukrajina)
Podpora SFKMG: celkem 3,4 mil. Kč 

Další informace: https://www.filmcenter.cz/en/films-people/1285-107-mothersKontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.