Nastavení cookies

Bennewitzovo kvarteto, Yuja Wang i Josef Špaček

21.04.2021 14:39|příspěvkové organizace

Český spolek pro komorní hudbu uskuteční v příští již 127. sezoně 28 koncertů v pěti řadách. 

 

Kurátorem exkluzivního recitálového cyklu bude houslista Josef Špaček. Ze sólistů vystoupí například barytonista Gerard Finley, mezzosopranistka Markéta Cukrová či houslista Frank Peter Zimmermann, z ansámblů Balcea Quartet, Slowind Quintet, ale i Komorní orchestr České filharmonie. První koncert nové sezony je naplánován na 4. října.

„Máme za sebou velmi zvláštní sezonu, kdy jsme všichni byli v průběhu roku ochuzeni o řadu výjimečných koncertů. V důsledku koronavirových opatření odpadal koncert za koncertem v míře, jakou asi nikdo z nás nezažil. Z plánovaného kompletního provedení smyčcových kvartetů Ludwiga van Beethovena se neuskutečnilo téměř nic, torzo zbylo i z exkluzivní nové řady R,“ upozorňuje dramaturg Českého spolku pro komorní hudbu Radek Křižanovský„Věřme, že situace v sezoně 2021/2022 bude příznivější a my budeme mít opět možnost těšit se z hudby v prostředí tří nejkrásnějších pražských sálů. Pokud to bude jen trochu možné, mojí snahou bude znovu oslovit domácí i zahraniční umělce, kteří byli plánovaní na sezonu 2020/2021 a umožnit jejich opětovná vystoupení v co nejbližší době. U některých z nich se to naštěstí podařilo již v tomto roce,“ zdůrazňuje.

Český spolek pro komorní hudbu připravil 28 koncertů rozprostřených do pěti cyklů. Čtyř tradičních – Cyklu I a II ve Dvořákově síni Rudolfina, Hudebních podvečerů v Sukově síni, Dopoledních koncertů v sále Martinů –a stále ještě nové exkluzivní recitálové řady R, probíhající taktéž ve Dvořákově síni. V dramaturgii se letos významněji objeví díla Johannesa Brahmse, Antonína Dvořáka nebo Wolfganga Amadea Mozarta. A nezůstane pouze u smyčcových kvartet. Větší prostor dostanou v této sezoně i významná domácí klavírní tria. Ať už je to jubilující Guarneri Trio Prague, které oslaví úctyhodných 35 let trvání souboru, nebo např. Smetanovo trio a Eben trio. 

Frank Peter Zimmermann, © Petra Hajská

V loňském roce vznikla v Českém spolku pro komorní hudbu nová role tzv. kurátorů. Spočívá v tom, že si významná domácí či zahraniční osobnost komorní hudby může ve spolupráci s dramaturgem vytvořit svůj vlastní cyklus v rámci jedné či dvou řad. Po loňském kurátorovi, jímž byl rakouský violoncellista Clemens Hagen, se této úlohy ujal domácí interpret, houslista Josef Špaček, který si pozval vynikající domácí i zahraniční sólisty. Josef Špaček vystoupí i v recitálové řadě spolu s italským klavíristou Federicem Collim. Dalšími „taháky“ této exkluzivní řady bude také barytonista Gerald Finley a houslista Frank Peter Zimmermann, který poprvé v Praze vystoupí v této komornější, recitálové podobě. Milovníky klavíru jistěpotěší i sólové vystoupení klavíristky Yuji Wang, která bude v sezoně 2021/2022 rezidenční umělkyní České filharmonie.

Jedním z přesunutých koncertů z jara 2020 je společné vystoupení Bennewitzova kvarteta a kontrabasisty Wiese de Boevé nebo vystoupení Markéty Cukrové v jedinečném programu italské písňové tvorby 17. století. V několika případech se v zajímavých programech podařilo propojit zahraniční soubory s domácími sólisty. Jedná se zvláště o společný koncert klavíristy Miroslava Sekery s londýnskýmBelcea Quartetem nebo klavíristy Jana Bartoše v málo slýchaném programu s dechovým kvintetem ze Slovinska, Slowind Quintetem. Dalším jubilantem slavícím v této sezoně neuvěřitelných 75 let od založení je americký Juilliard String Quartet, který v rámci evropského turné poctí svou návštěvou i Prahu. 

Pro milovníky ansámblů s větším obsazením jsou na programu dva koncerty Komorního orchestru České filharmonie řízené koncertními mistry Jiřím Vodičkou a Janem Mráčkem nebo už tradiční vystoupení Harmonie českých filharmoniků pod vedením dirigenta a hornisty Ondřeje Vrabce. Žesťové soubory zastoupí Czech Brass a v dramaturgii se objeví Prague Philharmonia Wind Quintet, jehož koncert je také přesunutý z loňské sezony. V již tradiční spolupráci s festivalem Dny Bohuslava Martinů se uskuteční vystoupení Petra NouzovskéhoKateřiny Váchové Soukalové a Ivo Kahánka, brněnskou hudební scénu budou reprezentovat houslista František Novotný a klavírista Igor Ardašev. Prostor dostanou i mladí umělci, vítězové významných domácích i zahraničních soutěží. Za zmínku stojí určitě i společný koncert Zemlinského kvarteta s klavíristou Markem Kozákem.

Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné koncerty budou v prodeji od pondělí 26. dubna 2021. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začíná v pondělí 7. června 2021.

Video k představení 127. sezony můžete shlédnout na YouTube kanálu České filharmonie.

Úvodní foto: Juiliard String Quartet, © Lisa Marie Mazzucco

 

Kontakt:
Luděk Březina
PR manager
M: 736 605 620
E: ludek.brezina@ceskafilharonie.cz
W: www.ceskafilharmonie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.