Celostátní přehlídka filmové tvorby České vize

03.06.2021 17:51|příspěvkové organizace

Ve dnech 17. až 20. června proběhne v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí Celostátní přehlídka filmové tvorby České vize.

 

V rámci festivalu se můžete těšit na projekce soutěžních filmů, rozborové semináře, workshopy, diskuze s filmaři, divadelní představení pro děti či večerní promítání v letním kině.

Přehlídka se člení do tří soutěžních sekcí:

Malé vize jsou platformou pro podporu filmové tvorby dětí, mládeže a tvůrčích kolektivů do devatenácti let. Filmy jsou do ní nominovány ze čtyř partnerských přehlídek (Animánie, Pražského filmového kufru, Juniorfilmu a Zlatého slunce). 

Mladé vize jsou uměleckou rezidencí a přehlídkou filmové tvorby začínajících autorů a studentů filmových škol. V průběhu rezidence je kladen důraz nejen na prezentaci soutěžících snímků, ale také na sérii dílen a seminářů napomáhajících vývoji dalších filmových projektů.

České vize jsou sekcí prezentující tvorbu autorů od devatenácti let. Filmy, soutěžící v jednotlivých kategoriích (dokument, reportáž, hraný snímek, animace, experiment, videoklip a studentský film), jsou do ní vybírány z šesti postupových kol.

Program přehlídky bude letos rozdělen do čtyř částí - čtvrteční Virtuální den bude věnován filmové výchově a jeho součástí bude řada aktivit (nejen) pro učitele, ke kterým se bude možné připojit online. V pátek se, již prezenčně, uskuteční umělecká rezidence Mladé vize, v sobotu budou představeny filmy soutěžící v sekci České vize a v neděli program uzavře Den Malých vizí.

V rámci nedělního vyhlášení výsledků budou předány Ceny Borise Jachnina udělované ve dvou kategoriích, za Dlouhodobý přínos v oboru filmové a audiovizuální výchovy a za Pedagogický přínos v tomto oboru. 

Bohatý doprovodný program nabídne večerní projekce v letním kině (každý festivalový den od 21:00 v parku za Roškotovým divadlem), o víkendu pak bude možné navštívit pestrou nabídku tvůrčích dílen nebo divadelní představení pro děti.

Všechny filmy přijaté do soutěžních sekcí přehlídky budou od 17. - 20. června ke zhlédnutí také ve virtuálním sále na www.filmdat.cz, část doprovodného programu bude streamovaná také na našich facebookových stránkách www.facebook.com/CeskeVize

Celostátní přehlídka se koná z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury České republiky a pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Pořadateli jsou NIPOS, odborný útvar ARTAMA, Město Ústí nad Orlicí, Klubcentrum v Ústí nad Orlicí ve spolupráci s Pardubickým krajem a za odborné spolupráce Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu a Českého výboru UNICA.

VSTUP ZDARMA

Více informací naleznete na www.ceskevize.cz

 

Kontakt:
MgA. Jiří Forejt
odborný pracovník pro amatérský film dospělých a filmovou výchovu
T: 778 702 498 
E: forejt@nipos.cz

Josef Dušek
public relations
T: 778 702 494
E: dusek@nipos.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.