Nastavení cookies

Česká filharmonie připravila řadu čtyř koncertů se světovými sólisty

04.03.2021 13:11|příspěvkové organizace

V březnu a dubnu uspořádá první český orchestr ve spolupráci s Českou televizí sérii čtyř koncertů s názvem Jarní hvězdy s Českou filharmonií.

 

Sólisty koncertů pod taktovkou Semjona Byčkova a Jakuba Hrůši budou violoncellistka Alisa Weilerstein, houslisté Nikolaj Szeps-Znaider a Lisa Batiashvili a klavírista Kirill Gerstein, který ve světové premiéře provede Koncert pro klavír a orchestr Thomase Larchera. Moderování se stejně jako v adventu ujme Marek Eben. Živý přenos koncertů, které bude možné zhlédnout na ČT art a na sociálních sítích České filharmonie, zajistí Studio Rudolfinum.

„Po vyhlášení lockdownu jsme chvíli zvažovali, zda by nebylo správné alespoň první koncert z připravované série zrušit. Pak jsme ale došli k názoru, že bychom tím nikomu a ničemu nepomohli. Cíl našich koncertů se totiž nezměnil. Chceme prostřednictvím hudby přinést naději a radost tam, kde se jí nedostává, a zároveň znovu vyjádřit podporu zdravotníkům, na které současná krize doléhá nejvíce,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček a dodává: „A chceme jít také trochu příkladem. Náš orchestr v průběhu uplynulého roku přísně dodržoval všechna doporučená opatření včetně testování PCR testy. Jenom to nám umožnilo, abychom nemuseli přestat hrát.“

Na prvním koncertu, který se uskuteční v úterý 9. března ve 20.15 hodin, zazní Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara s americkou cellistkou Alisou Weilerstein. Druhou skladbou večera bude Sukova Pohádka léta, kterou Česká filharmonie, rozšířená o hráče z orchestru Národního divadla, premiérovala 26. ledna 1909 pod taktovkou Karla Kovařovice, jemuž autor podle přípisu v tištěné partituře dílo věnoval. 

Řízení koncertu se tentokrát ujme hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša, který se propagaci Sukova díla systematicky věnuje nejen doma, ale i v zahraničí. Skladatel Josef Suk pro mě představuje vrcholnou hodnotu světového hudebního umění přelomu 19. a 20. století. Je završitelem pozdně romantické tradice a zároveň smělým průkopníkem odvážné harmonie a tektoniky doby tzv. moderny. V poslední době se konečně řádně ukazuje i mimo Českou republiku, jak geniálního skladatele u nás v Sukovi máme. Mezi generací Dvořákovou, Janáčkovou a Foersterovou a pozdějšími tvůrci doby Bohuslava Martinů je zcela jistě nejvýznamnějším hudebním tvůrcem naší země,“ zdůrazňuje Hrůša. „Jsem osobně poctěn a nadšen, že se Sukovy tvorby mohu trvale ujímat s Českou filharmonií, orchestrem, který je tím nejpovolanějším k tomuto úkolu a Suka vyznává. Je to velká výzva, plná nástrah a nároků, ale zrovna tak plná bytostného potěšení,“ uzavírá Jakub Hrůša, který Pohádku léta s prvním českým orchestrem nahraje na CD.

Jakub Hrůša bude 14. dubna dirigovat i třetí koncert ze série Jarní hvězdy s Českou filharmonií, na němž vedle Sukova Zrání zazní Saint-Saënsův Třetí houslový koncert s Lisou Batiashvili. Druhý a čtvrtý koncert pak bude řídit šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. Ve čtvrtek 25. března bude na programu První houslový koncert Maxe Brucha v podání Nikolaje Szepse-Znaidera a Druhá symfonie Sergeje Rachmaninova a ve čtvrtek 29. dubna Druhá symfonie „Maloruská“ Petra Iljiče Čajkovského a světová premiéra Koncertu pro klavír a orchestr Thomase Larchera s Kirillem Gersteinem.

V průběhu všech zkoušek a koncertů platí doporučená bezpečnostní a hygienická opatření. Celý orchestr je testován jednou před a jednou v průběhu každého projektu PCR testy. Povinnost testování mají i ostatní pracovníci České filharmonie, kteří jsou s orchestrem v kontaktu. Od začátku března je v Rudolfinu povinné používání respirátorů FFP2 nebo KN95. Členům orchestru, kterým to způsob hry na hudební nástroj umožňuje, je doporučeno nošení respirátoru i na pódiu.

Program:

Koncert I – úterý 9. 3. 2021: Alisa Weilerstein a Jakub Hrůša

Edward Elgar: Koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 85 
Josef Suk: Pohádka léta, hudební báseň pro velký orchestr, op. 29

Účinkující:
Alisa Weilerstein – violoncello
Jakub Hrůša – dirigent
Česká filharmonie
Marek Eben – moderace

Studio Rudolfinum:
Michael Beyer – režie
Petr Vejslík – hl. kameraman
Jiří Gemrot – hudební režie
 

Koncert II – čtvrtek 25. 3. 2021: Nikolaj Szeps-Znaider a Semjon Byčkov
Max Bruch: Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26 
Sergej Rachmaninov: Symfonie č. 2 e moll, op. 27 

Účinkující:
Nikolaj Szeps-Znaider – housle
Semjon Byčkov – dirigent
Česká filharmonie
Marek Eben – moderace

Studio Rudolfinum:
Michael Beyer – režie
Petr Vejslík – hl. kameraman
Holger Urbach – hudební režie

Koncert III – středa 14. 4. 2021: Lisa Batiashvili a Jakub Hrůša
Camille Saint-Saëns: Koncert pro housle a orchestr č. 3 h moll, op. 61
Josef Suk: Zrání, symfonická báseň, op. 34 

Účinkující:
Lisa Batiashvili – housle
Jakub Hrůša – dirigent
Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek – sbormistr
Česká filharmonie
Marek Eben – moderace

Studio Rudolfinum:
Nina Mikesková – režie
Petr Vejslík – hl. kameraman
Jiří Gemrot – hudební režie
 

Koncert IV – čtvrtek 29. 4. 2021: Kirill Gerstein a Semjon Byčkov
Thomas Larcher: Koncert pro klavír a orchestr (světová premiéra) 
Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 2 c moll, op. 17 „Maloruská“ 

Účinkující:
Kirill Gerstein – klavír
Semjon Byčkov – dirigent 
Česká filharmonie
Marek Eben – moderace

Studio Rudolfinum:
Michael Beyer – režie
Jan Baset Střítežský – hl. kameraman
Holger Urbach – hudební režie

 

Kontakt:
Luděk Březina
T: 736 605 620
E: ludek.brezina@ceskafilharonie.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.