Česká filharmonie zahraje poprvé pro testované publikum

04.05.2021 17:28|příspěvkové organizace

Česká filharmonie a Škoda Auto oslaví v pondělí 10. května ve 20.15 hodin 125 let od svého založení koncertem pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova. Přímo ve Dvořákově síni Rudolfina bude poprvé od října minulého roku sedět 350 posluchačů s platnými PCR testy.

 

Živý přenos pro diváky ČT art a sociálních sítí zajistí Studio Rudolfinum. Moderování se ujme Marek Eben. Koncert bude mít i benefiční rozměr. Nadace Via založila sbírku na podporu rodin pracovníků v sociálních službách, kteří zemřeli na covid-19 při výkonu povolání. Vstupní částku milion korun do ní vloží společnost Škoda Auto, která si zároveň připomene 30 let od vstupu do koncernu Volkswagen.

„Jsem moc rád, že prvním pilotním projektem živé kultury v rámci rozvolňování proticovidových opatření bude právě koncert České filharmonie s testovaným publikem. Pevně věřím, že bude-li se epidemická situace v ČR vyvíjet stejně pozitivně jako v posledních dnech, kulturní akce – nejprve ve venkovních prostorách – tak bude možné rozjet již na konci května,“ říká ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Ve Dvořákově síni Rudolfina zasednou vedle zástupců partnerů České filharmonie i její abonenti, kteří si zakoupili benefiční vstupenku za dva tisíce korun. O možnosti účasti na koncertu byli informováni v pondělí ráno. Všichni posluchači před koncertem podstoupí PCR test, jehož negativní výsledek předloží při vstupu do Rudolfina. Testování je organizováno ve spolupráci s Českou spořitelnou a Ústavem molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením docenta Mariána Hajdúcha. Během koncertu budou dodržována všechna platná hygienická opatření včetně respirátorů a rozestupů. Mezi dvojicemi posluchačů ze stejné domácnosti bude vždy jedno volné místo, každá sudá řada bude prázdná. Počet míst v sále je omezen na třetinu celkové kapacity.

Podobně jako v případě předchozího benefičního koncertu zaměřeného na psychickou pomoc zdravotníkům chtějí Česká filharmonie a Nadace Via otevřít jedno z opomíjených témat koronavirové krize. Výtěžek benefice bude proto tentokrát věnován více než dvěma desítkám rodin zaměstnanců sociálních služeb, kteří na covid-19 v uplynulém roce zemřeli. 

„V České republice působí přibližně 2 150 poskytovatelů sociálních služeb, kteří podporují, pomáhají a pečují o statisíce klientů. Jen v pobytových sociálních službách se zaměstnanci těchto služeb starají o téměř 70 tisíc seniorů nebo osob se zdravotním postižením,“ upozorňuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. „Kvůli koronavirové epidemii prošli poskytovatelé sociálních služeb velmi náročným obdobím, obzvláště pak podzimní vlna otestovala jejich odhodlání a obětavost. Navzdory kritické situaci se ale dokázali kvalitně postarat o prarodiče, rodiče a blízké těch, kteří to z mnoha důvodů sami nezvládli. Přesto sociální služby stále zůstávají spíše na okraji zájmu společnosti a být pracovníkem sociálních služeb je podhodnocenou a nedoceněnou profesí, jako ostatně i v mnohým dalších evropských zemích,“ uzavírá.

Peníze je možné darovat na sbírkový účet 8848962/0800, prostřednictvím darujme.cz/pomocrodinam nebo zasláním DMS POMOCVKRIZI 90 na telefonní číslo 87 777. V den koncertu bude také v Rudolfinu zřízeno call centrum. Vybrané prostředky rozdělí rodinám Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov provede skladby Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského, Alessandra Marcella, Camilla Saint-Saënse a Georgese Bizeta. Sólových partů se ujmou umělci prvního českého orchestru – houslista Jan Mráček, violoncellista Václav Petr a trumpetista Walter Hofbauer. Přenos Studia Rudolfinum režíruje Michael Beyer, hudební režie se ujme Holger Urbach.

Program

 • Antonín Dvořák: Slavnostní pochod op. 53a
 • Antonín Dvořák: Slovanský tanec č. 7 C dur op. 72
 • Antonín Dvořák: Klid pro violoncello a orchestr op. 68/5
 • Petr Iljič Čajkovskij: Romeo a Julie, předehra-fantazie (finální verze 1880)
 • Alessandro Marcello: Koncert c moll pro hoboj a smyčce a basso continuo arr. v úpravě pro trubku 
 • Camille Saint-Saëns: Introdukce a rondo capriccioso op. 28 
 • Georges Bizet: Arlézanka (výběr): suita 1 - Předehra, Menuet, Adagietto; suita 2 – Farandola 

Účinkující

 • Jan Mráček – housle
 • Václav Petr – violoncello
 • Walter Hofbauer – trubka
 • Semjon Byčkov – dirigent
 • Česká filharmonie
 • Marek Eben – moderace

Studio Rudolfinum

 • Michael Beyer – režie
 • Petr Vejslík – hl. kameraman
 • Holger Urbach – hudební režie

 

Kontakt:
Luděk Březina

PR manager
M: 736 605 620
E: ludek.brezina@ceskafilharonie.cz
W: www.ceskafilharmonie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.