Česká filharmonie zahraje pro osamělé seniory v tísni

22.04.2020 12:08|příspěvkové organizace

Česká filharmonie uspořádá za podpory České spořitelny a společnosti Škoda Auto druhý komorní benefiční koncert, který chce pomoci seniorům v nouzi a zároveň alespoň symbolicky upozornit na situaci umělců bez stálého angažmá. Z Dvořákovy síně Rudolfina ho v sobotu 25. dubna od 20.00 hodin odvysílá v přímém přenosu ČT art, zhlédnout ho bude možné také na Facebooku.

 

Vedle členů České filharmonie na koncertu vystoupí i hráči pražského barokního orchestru Collegium 1704 a PKF – Prague Philharmonia. Sólisty večera budou klavírista Ivo Kahánek, varhaník Aleš Bárta, hornista Radek Baborák a koncertní mistři České filharmonie Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček. Českou filharmonii a Collegium 1704 budou řídit Jakub Hrůša a Václav Luks. Výtěžek benefice použije organizace Život 90 na pomoc osamělým a ohroženým seniorům, kteří se v důsledku koronavirové krize ocitli v izolaci. 

„Jsem nesmírně rád, že v této mimořádně těžké době mohu díky nadstandardnímu lidskému a pracovnímu nasazení kolektivu České filharmonie činně pomoci dobré věci. Jako umělci koncertem jednak podpoříme sbírku pro seniory, kteří jsou v nouzi, jednak budeme moci potěšit prostřednictvím České televize vůbec všechny milovníky hudby,“ říká hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša a dodává: „Těším se na opětovný návrat k muzicírování s úžasnými kolegy v tomto čase omezení a nouze. Je navíc skvělé, že u toho budou moci být nejen sólisté a další hudebníci České filharmonie samé, ale také hosté z řad umělců na volné noze, jejichž existenční situace mi leží na srdci a s nimiž chceme jako Česká filharmonie táhnout za jeden provaz.“

Na programu druhého komorního benefičního koncertu Pomáháme s Českou filharmonií zazní skladby od renesance až po 20. století. Hornisté z České filharmonie a PKF – Prague Philharmonia, kteří mohou vystoupit jen díky speciálním ochranným rouškám, provedou díla Antona Brucknera, Hanse Lea Hasslera či slavné Largo z Novosvětské symfonie od Antonína Dvořáka. Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksema koncertním mistrem Josefem Špačkem zahraje Braniborský koncert č. 4. Koncertní mistr Jan Mráček se představí ve výběru ze Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho a koncertní mistr Jiří Vodička spolu s klavíristou Ivem Kahánkem ve Dvojkoncertu pro housle, klavír a smyčce Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Pod taktovkou Jakuba Hrůši je bude doprovázet Komorní orchestr České filharmonie, který zahraje i tři věty ze Serenády pro smyčce Antonína Dvořáka. Varhaník Aleš Bárta provede Postludium z Glagolské mše Leoše Janáčka a spolu s hornistou Radkem Baborákem Andante pro lesní roh a varhany Camilla Saint-Saënse. Průvodcem večera bude stejně jako při prvním benefičním koncertu Jiří Vejvoda.

Nezisková organizace Život 90, která už 30 let poskytuje kvalitní péči a podporu seniorům v jejich domácím prostředí, zřídila veřejnou sbírku, na niž bude možné během koncertu poslat libovolný příspěvek prostřednictvím bankovního účtu, DMS nebo přes platformu Darujme.cz. 

Účel sbírky vysvětluje výkonný ředitel Života 90 Jaroslav LormanV České republice žijí v současnosti stovky tisíc seniorů a seniorek, kteří zůstali během pandemie sami se svými problémy a omezeními. Mnozí z nich trpí různými nemocemi a zdravotními problémy, které v osamocení obtížně zvládají. Získané finanční prostředky proto použijeme na rozšíření provozu Linky důvěry Senior telefon a služby Tísňová péče Života 90, abychom všem ohroženým seniorům dokázali pomoci, ať už se jedná o nákup, vyzvednutí léků či propojení s dobrovolníky, kteří mohou nabídnout obyčejný lidský kontakt a psychickou podporu.“

Prostřednictvím benefičního koncertu chce Česká filharmonie projevit také solidaritu s umělci bez stálého angažmá, což se promítlo do pozvání hráčů orchestrů Collegium 1704 a PKF – Prague Philharmonia ke společnému vstoupení. Ani účast dalších umělců však není náhodná. Radek Baborák už koncem března inicioval vznik platformy pro vzájemnou pomoc hudebníků na volné noze. Jakub Hrůša, Václav Luks a Ivo Kahánek zase patří mezi zakladatele Sdružení umělců klasiky, které se snaží komunikovat s Ministerstvem kultury o složité situaci hudebníků bez zaměstnavatele a přispět k systémovému řešení jejich postavení. 

První benefiční koncert České filharmonie se za podpory České spořitelny uskutečnil 28. března. Pro tři pražské a dvě brněnské nemocnice pečující o pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19 se vybralo téměř sedm a půl milionu korun. Přímý přenos na ČT art sledovalo 78 tisíc diváků, na Facebooku má koncert 178 tisíc zhlédnutí.

 

Program koncertu:

Anton Bruckner (arr. Miloš Bok): Antifona Tota pulchra es Maria
Hornisté ČF a PKF (Horn Chorus)
Aleš Bárta – varhany

Johann Sebastian Bach: Braniborský koncert č. 4 G dur, BWV 1049 (I. Allegro, II. Andante, III. Presto)
Josef Špaček – housle
Collegium 1704
Václav Luks – dirigent

Hans Leo Hassler (arr. Verne Raynolds): Canzona
Hornisté ČF a PKF (Horn Chorus)

Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob. Čtyři koncerty pro housle a smyčcový orchestr, op. 8, výběr – Jaro (I. Allegro, II. Largo e pianissimo, III. Allegro pastorale) a Léto (III. Presto)
Jan Mráček – housle
Česká filharmonie
Václav Luks – dirigent

Antonín Dvořák (arr. Antonín Bluma): Largo z Novosvětské symfonie
Hornisté ČF a PKF (Horn Chorus)

Antonín Dvořák: Serenáda pro smyčcové nástroje (I. Moderato, III. Scherzo, V. Finale: Allegro vivace)
Česká filharmonie
Jakub Hrůša – dirigent

Camille Saint-Saëns: Andante pro lesní roh a varhany
Radek Baborák – lesní roh
Aleš Bárta – varhany

Felix Mendelssohn Bartholdy: Dvojkoncert pro housle, klavír a smyčce (III. Finale. Allegro molto)
Jiří Vodička – housle                  
Ivo Kahánek – klavír
Česká filharmonie
Jakub Hrůša – dirigent

Leoš Janáček: Postludium z Glagolské mše
Aleš Bárta – varhany

Anton Bruckner (arr. Miloš Bok): Moteto Ecce sacerdos magnus
Hornisté ČF a PKF (Horn Chorus)
Aleš Bárta – varhany

 

Kontakt:
Luděk Březina
T: 736 605 620
E: ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.