Nastavení cookies

Česká republika bude čestným hostem britského komiksového festivalu Lakes 2021, čeští autoři se na festivalu představí i letos

07.10.2020 11:01|příspěvkové organizace

Hostování ČR na mezinárodním komiksovém festivalu Lakes v britském městě Kendal mělo proběhnout již letos, s ohledem na pandeiii Covid-19 bylo přesunuto na příští rok. Letošní ročník se odehraje pouze digitálně a česká prezentace, kterou zajišťuje České literární centrum (ČLC, sekce Moravské zemské knihovny), zde i tento rok dostane značný prostor.

 

Pět českých vstupů na letošním festivalu:

Pro letošní festival Lakes (9. až 11. října 2020), který mimořádně proběhne pouze digitálně, si připravila Česká republika poměrně bohatý program. Největší českou prezentací bude digitální výstava komiksové umělkyně Toy_Box. Důležitou součástí programu je také krátký film mapující vznik němého komiksu Raymond, který Vojtěch Mašek vytvořil během loňského rezidenčního pobytu v Kendalu. Návštěvníci webových stránek festivalu se mohou těšit i na video upoutávku anglického vydání komiksu Zátopek (přel. Jan Novák, vydává nakladatelství SelfMadeHero), na přednášku Pavla Kořínka z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, odborníka na komiksovou tvorbu, či na účast Lucie Lomové v komiksové štafetě Pass the Panel.

Kompletní program letošního festivalu naleznete ZDE.

Hostování ČR v roce 2021:

České literární centrum přiveze na festival 6 českých komiksových autorek a autorů.

České literární centrum podepsalo v roce 2019 memorandum o dlouhodobé spolupráci s mezinárodním festivalem komiksu Lakes, který se koná každoročně v říjnu v anglickém městě Kendal. V memorandu se obě strany dohodly mj. na pořádání výměnných rezidenčních pobytů pro české (v roce 2019 se účastnil rezidence výše zmíněný Vojtěch Mašek) a britské tvůrce přinejmenším po dobu tří let, tedy v letech 2019 až 2021.

Spolupráce ČLC s Lakes vyvrcholí v říjnu 2021, kdy bude Česká republika hlavní hostující zemí festivalu. ČLC plánuje na festivalu představit šest českých komiksových tvůrců a na přípravě českého programu bude spolupracovat s již zmíněným Pavlem Kořínkem a rovněž  také s britským novinářem, editorem a odborníkem na komiks Paulem Gravettem.

Program českého hostování, jehož konkrétní podoba vznikne na jaře 2021, bude tvořit přinejmenším 4 až 5 akcí (přednášky, diskuze, živá kreslení, knižní uvedení). V plánu je například uvedení anglického vydání komiksu Vojtěcha Maška Sestry Dietlovy (přel. Julia a Peter Sherwood, vydá nakl. Centrála). Součástí české prezentace na festivalu Lakes 2021 bude představení nové komiksové výstavy Českých center, kooperačního partnera projektu, která nese název Tady a teď.

Kontakt:
Mgr. Bc. Klára Přibylová

Public Relations 
České literární centrum
Prezentace ČR - knižní veletrhy
Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a, 601 87 Brno
T: +420 770 190 776
E: Klara.Pribylova@mzk.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.