Česká republika čestným hostem mezinárodního festivalu Terras sem Sombra, Portugalsko

17.01.2020 14:30|ministerstvo

Česká republika bude v roce 2020 čestným hostem mezinárodního hudebního festivalu Terras sem Sombra (Země beze stínu), který už více než patnáct let pořádá nezisková organizace Pedra Angular v regionu na jihu Portugalska zvaném Alentejo.

 

Tato akce, která probíhá každoročně od ledna do července, si klade za cíl upozorňovat nejen na umění a kulturu, ale také na historické památky a přírodní bohatství tohoto kraje. V roce 2020 uvede pět českých koncertů. Ještě před oficiálním zahájením festivalu v Portugalsku představí jeho zástupci celý koncept akce v Anežském klášteře v Praze během tiskové konference 9. ledna 2020.

Alentejo je region na jihu Portugalska. Jméno této oblasti v překladu znamená „Na druhé straně řeky Tejo". Region je totiž oddělen od zbytku Portugalska právě touto řekou. Na jihu hraničí s oblastí Algarve. Alentejo se již každoročně v průběhu první poloviny roku stává centrem dění festivalu Terras sem Sombra. Ten spojuje špičkové živé umění (nejen hudební) s lokálními kulturními památkami a přírodními rezervacemi, tj. kulturu v nejširším smyslu, ekonomiku (spolupráce s obchodní komorou), cestovní ruch a péči o přírodní bohatství země. Akce se orientuje na komplexní představení regionu z hlediska historie i současnosti. V oblastech, kde není snadné se ke kultuře dostat, festival zpřístupňuje umění zadarmo.

Jednou z misí akce je také hledání vzájemných kulturních vazeb. Z toho důvodu zve každý rok jako čestné hosty zahraniční umělce. V roce 2016 byla dominující hostující zemí Brazílie, v roce 2017 Španělsko, v roce 2018 Maďarsko, v roce 2019 USA, v roce 2020 tato možnost byla nabídnuta České republice. Kromě uvedení pěti koncertů českých souborů (Tiburtina Ensemble, Monika Štreitová, Clarinet Factory, Smetana Trio, Musica Florea) budou premiérovány také České a slovenské písně známého portugalského skladatele Fernanda Lopes-Graca (1906-1994), které byly nalezeny v archivu Muzea hudby v Cascais. Česká účast v Portugalsku se uskuteční na základě podpory Ministerstva kultury ČR v odborné a produkční spolupráci s Českou hudební radou a Institutem umění - Divadelním ústavem.

Dne 9.1.2020 proběhla k festivalu tisková konference, které se za Ministerstvo kultury zúčastnila náměstkyně ministra kultury PhDr. Petra Smolíková.  

České koncerty v rámci festivalu Terras sem Sombra:

18.1.2020 - Tiburtina Ensemble, ženský soubor poučené interpretace staré hudby http://www.tiburtina-ensemble.com/ - program: Celestial Harmony: Hildegard von Bingen (autorka 12. stol.), lokalita: Igreja Martiz de Sao Cucufate, Vila de Frades

15.2.2020 - Monika Štreitová (fl), rezidentka v Portugalsku (dcera fotografa Jindřicha Štreita), program: flétna+klavír (ženské autorky od 12. do 20. století) včetně V. Kaprálové, P. Bachraté (SR). Koncert zařazený z podnětu zastupitelského úřadu ČR,

16.5.2020 - Clarinet Factory, crossover soubor velmi úspěšný na WOMEX a ClassicalNEXT v posledních dvou letech http://www.clarinet-factory.cz/ s všestranným programem převážně z vlastní tvorby. Lokalita: Sines -Castle of Sines,

27.6.2020 - Smetana Trio (J. Páleníček, J. Čechová, J. Talich), jeden z nejžádanějších a nejoceňovanějších komorních souborů současnosti http: // www.smetanatrio.cz/- lokalita: St. James’ Church, Santiago do Cacém, program: Smetana, Martinů, Novák.

11.7.2020 - Musica Florea, soubor historicky poučené interpretace http:// www.musicaflorea.cz/, program: „Emoce v hudbě českého baroka“ - hudba z českých archivů (včetně J. D. Zelenky), lokalita: Odemira, Vila Nova de Milfontes

Pořadatel:
Portugalské velvyslanectví v Praze ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem

Kontakty (produkce):
Kristyna Borecká
I.P.
Portugalské velvyslanectví / Camoes
T: 603 101 425
E: kristvna@institutocamoes-praga.cz,

Lenka Dohnalová
příprava a koprodukce projektu
Institut umění - Divadelní ústav
T: 603 584 218
E: lenka.dohnalova@idu.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.