Nastavení cookies

České dokumenty jsou na programu festivalů v Kodani, Nyonu, Mnichově i na Hot Docs v Torontu

06.04.2021 14:15|příspěvkové organizace

Pět českých a koprodukčních dokumentů a jedna velká retrospektiva se objeví na prestižních mezinárodních festivalech. 

 

Snímek Manželství režisérů Kateřiny Hager a Asada Faruqiho bude mít světovou premiéru na torontském Hot Docs, největším dokumentárním festivalu v Severní Americe. Do Industry programu v Torontu se dostal snímek Blix. Koprodukční film Gorbačov. Ráj od Vitalije Manského a snímek Žít vodu od debutujícího režiséra Pavla Boreckého jsou oba v programu prestižních festivalů Visions du Réel ve švýcarském Nyonu a CPH:DOX v Kodani. Mnichovský DOK.fest připravil velkou retrospektivu režisérky Heleny Třeštíkové a na festival se dostal i dokument Osobní život díry režiséra Ondřeje Vavrečky. Snímky podpořil i Státní fond kinematografie. 

Manželství je nevšední příběh vozíčkářky Zdenky a jejího pákistánského manžela, který natočili režiséři Kateřina Hager a Asad Faruqi,jež jsou zároveň producenty filmu (Bohemian Productions). Snímek čeká světová premiéra na největším severoamerickém festivalu dokumentů Hot Docs v rámci programu The Changing Face of Europe, který spolupořádá European Film Promotion, organizace propagující evropskou kinematografii. Vznik filmu podpořil také Státní fond kinematografie celkovou částkou 2 mil. Kč. Na koprodukčním trhu Hot Docs Forum konaném při torontském festivalu má česká kinematografie zastoupení díky dokumentu Blix od režisérky Grety Stocklassy. Portrét bývalého švédského politika a diplomata Hanse Blixe podpořil Státní fond kinematografie částkou 2,5 mil. Kč. Hlavními producenty jsou Radovan Síbrt a Alžběta Karásková z Pink Productions. Festival proběhne v kanadském Torontu od 29. dubna do 9. května 2021.

Nový dokument uznávaného a oceňovaného dokumentaristy Vitalije Manského Gorbačov. Ráj se představí v sekci Grand Angle na švýcarském festivalu Visions du Réel (15. - 25. 4. 2021). Portrét devadesátiletého bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, který je výrazně oslavovanou i zatracovanou osobností minulého století, stihnul již získat hlavní cenu na amsterdamském festivalu IDFA 2020. Za českou stranu se na něm podílela společnost Hypermarket Film Víta Klusáka a Filipa Remundy. Film se dostal rovněž do programu dánského dokumentárního festivalu CPH:DOX. V Kodani se představí v sekci Highlights pro festivalové hity. Státní fond kinematografie ho podpořil ve výzvě na minoritní koprodukce částkou 1,5 mil. Kč.

Debutující režisér a producent Pavel Borecký ze společnosti Anthropictures uvede na festivalu Visions du Réel svůj dokumentární snímek Žít vodu zaměřený na život jordánských Beduínů, kteří se stali závislými na komplexní vodovodní síti. Těžba “modrého bohatství” je však časovanou ekologickou bombou. Majoritně český snímek bude bojovat o prvenství v národní soutěži, do které se probojoval díky koprodukční spolupráci se Švýcarskem. Významným koproducentem za českou stranu je také společnost Pandistan Veroniky Janatkové. Spolu s uvedením v Nyonu se Boreckého debut představí také na amsterdamském festivalu Movies That Matters (16. - 25. 4. 2021) a na festivalu dokumentárních filmů CPH:DOX (21. 4. - 2. 5. 2021) v Kodani.  Prestižní festival zařadil Žít vodu do sekce CPH:SCIENCE zaměřené na vědecké, technické a přírodní objevy. Světovou premiéru měl film na loňském MFDF Ji.hlava.

Dok.fest v bavorském Mnichově uvede retrospektivu dokumentaristky Heleny Třeštíkové, kde budou uvedeny filmy Forman vs. Forman o nejznámějším českém filmovém režisérovi Miloši Formanovi, Zkáza krásou o osudech herečky Lídy Baarové, časosběrné dokumenty Anny, René, Mallory, Soukromý vesmír, jeden díl ze série Manželské etudy a krátký film Zázrak. Druhým českým zástupcem na festivalu je film režiséra Ondřeje Vavrečky Osobní život díry, který bude uveden v soutěži Dok.International. Státní fond kinematografie ho podpořil částkou 792 tisíc Kč a producentem je Alžběta Janáčková (Silk Films). 

 

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.