České dokumenty Ve jménu Alláha a Milý tati se dostaly do soutěže v Locarnu

01.07.2021 16:37|příspěvkové organizace

Dva majoritně české filmy byly vybrány do soutěžních sekcí na Mezinárodní filmový festival ve švýcarském Locarnu; česko-italský celovečerní dokument Ve jménu Alláha a krátký animovaný dokument Milý tati. Oba filmy podpořil i Státní fond kinematografie. Locarnský festival letos proběhne od 4. do 14. srpna.

 

Dokumentární film Ve jménu Alláha debutujícího režiséra a absolventa pražské FAMU Francesca Montagnera byl zařazen do sekce Concorso Cineasti del presente, což je mezinárodní soutěž určená pro nadějné filmaře a jejich první nebo druhé filmy. Dokument sleduje tři dospívající syny radikálního salafistického kazatele, kteří žijí uprostřed bosenských hor a po otcově odsouzení za terorismus se rozhodují o své životní cestě. Připojí se ke „svaté válce“, pokusí se emigrovat do Západní Evropy nebo si zvolí úplně jinou cestu? Pod strhujícím celovečerním dokumentem je podepsána producentka Pavla Janoušková Kubečková z nutprodukce. Film podpořil i Státní fond kinematografie ve výzvách na vývoj a výrobu dokumentu celkovou částkou 1,25 mil. Kč. Před dvěma lety soutěžila ve stejné sekci minoritní koprodukce podpořená Fondem Oroslan. 

Druhým majoritně českým zástupcem v programu festivalu je krátký animovaný dokument Milý tati režisérky z FAMU Diany Cam Van Nguyenové. Česko-slovenský snímek je zařazen do sekce Pardi di domani, což je soutěžní sekce pro talentované filmaře a jejich krátké či středometrážní filmy. Třináctiminutový snímek vypráví příběh o silných rodinných vazbách i nepřekonatelných překážkách mezi dcerou a jejím otcem. Autorka se v něm již jako dospělá zpětně vypořádává s minulostí skrze otcovy dopisy z vězení. Film produkovala Karolína Davidová (13ka) a koprodukoval Jakub Viktorin (nutprodukcia - SK) a Ondřej Šejnoha (FAMU). Snímek podpořil i Státní fond kinematografie ve výzvě na výrobu animovaného filmu částkou 1 mil. Kč. Na festivalu v Locarnu byl v roce 2018 do stejné sekce vybrán film Rekonstrukce (později nominovaný i na Evropské filmové ceny). V roce 2001 dostal v této sekci cenu Jan Němec s filmem Noční hovory s matkou (oceněný cenou Golden Leopard for Best Video). 

Ve jménu Alláha

Předchozí krátkometrážní film režisérky Cam Van Nguyenové nazvaný Spolu sami, který měl mezinárodní premiéru na MFF v Rotterdamu, byl v roce 2018 nominován na Cenu Magnesia za nejlepší český studentský film, odnesl si cenu za nejlepší český experimentální dokumentární film z MFDF Jihlava a vyhrál FAMUfest v kategorii nejlepší animovaný film. 

Locarno IFF:

Ve jménu Alláha/Brotherhood                                            
Sekce: Concorso Cineasti del presente
Dokumentární/CZ, IT/2021/94 min
Režie: Francesco Montagner
Producent: Pavla Janoušková Kubečková, Tomáš Hrubý – nutprodukce (CZ)
Koproducenti: Nefertiti Films (IT), Česká televize, FAMU

Podpora SFKMG: celkem 1,25 mil. Kč (výzvy na vývoj a výrobu dokumentu)

Milý tati/Love, Dad                                                                                                           
Sekce: Pardi di domani
Animovaný dokumentární/CZ, SK/2021/13 min
Režisérka: Diana Cam Van Nguyen
Produkce: Karolína Davidová (13ka)
Co-produkce: Jakub Viktorin – nutprodukcia (SK), Ondřej Šejnoha – FAMU

Podpora SFKMG: 1 mil. Kč (výroba animovaného filmu)
 

Úvodní foto: Milý tati

 

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.