Nastavení cookies

České filmy se dostaly na nejvýznamnější světový festival krátkých filmů

27.01.2021 15:41|příspěvkové organizace

Tři české filmy se dostaly do oficiálního výběru na největším světovém festivalu krátkých filmů ve francouzském Clermont-Ferrand. Dva filmy podpořené Státním fondem kinematografie se budou účastnit prestižního koprodukčního fóra Euro Connection, které je jeho důležitou součástí. 

 

Město ve střední Francii hostí již 43. ročník nejdůležitější světové přehlídky krátkých filmů. Letos proběhne v hybridní on-line podobě od 31. ledna do 8. února a zastoupení na něm budou mít nejen české filmy, ale také Státní fond kinematografie. 

Do mezinárodní soutěže festivalu byl vybrán pětiminutový film Pračka režisérky Alexandry Májové. Nevšedně pojatý snímek o mezilidských vztazích byl loni uveden ve světové premiéře na festivalu Black Nights v Tallinu. Studentský film režisérky Aliony Baranovy z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně s názvem Lístek bude uveden v sekci pro mladé publikum Young Audience. Premiéru měl před rokem na Berlinale v sekci Generation. Třetím českým filmem v oficiálním programu festivalu je další studentský snímek Plus jeden režisérky Myroslavy Klochko z pražské FAMU. 

Pračka

Euro Connection je koprodukční platforma v rámci festivalu, do které byly letos vybrány dva projekty s českou účastí. Animovanou koláž O krávě režisérky Pavly Baštanové podpořil Státní fond kinematografie částkou 300 tisíc Kč ve výzvě na vývoj. Produkuje ho Mária Môťovská ze společnosti MAUR film. Slovinsko-český hraný film Turista režiséra Luna Sevnika o složitém vztahu dospívajícího syna a jeho otce koprodukuje na české straně společnost PINK a Státní fond kinematografie podpořil projekt částkou 500 tisíc Kč ve výzvě na podporu minoritních koprodukcí.

Plus jeden

Státní fond kinematografie pořádá na festivalu společně s partnery ze Slovenska a Slovinska diskusní fórum, na kterém se představí filmaři ze střední Evropy. Diskusního panelu Poznejte filmaře ze střední Evropy (Meet the Central European Filmmakers) se zúčastní čeští tvůrci s filmem v programu festivalu nebo projektem na koprodukčním fóru Euro Connection a spolumoderovat jej bude zástupce Státního fondu kinematografie (Czech Film Center) Vítězslav Chovanec. Czech Film Center je oddělením Státního fondu kinematografie, které se stará o propagaci českých filmů v zahraničí a podporuje a propaguje český film na mezinárodních festivalech.

Na trhu Short Film Market pro filmové profesionály bude mít projekci několik nových českých krátkých filmů, které měly premiéru v loňském roce, nebo na ni ještě čekají. Zahraničním festivalům či distributorům se takto představí filmy Anatomie českého odpoledne (Adam Martinec, 2020), Ant Hill (Marek Náprstek, 2021), Kanya (Apoorva Satish, 2020), Musí to být bolestivý (David Semler, 2020), Pračka (Alexandra Májová, 2020), Rudé boty (Anna Paděrová, 2021) a Zvuky spoza lúky (Filip Diviak, 2020).

 

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
​M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.