Nastavení cookies

České filmy se představí na řadě podzimních mezinárodních festivalů

19.11.2020 16:18|příspěvkové organizace

I filmový podzim bude nadále bohužel probíhat ve stínu koronavirové pandemie. Mění se řada věcí a postupů, velká řada festivalů se odehraje bez diváků i filmových profesionálů pouze v on-line prostředí. Co zůstává, jsou filmy. A těch českých bude v příštích týdnech v zahraničí na mezinárodních filmových festivalech k vidění velká spousta. Česká filmová vlna zaplaví Tallinn, Chotěbuz a další festivalová města. 

 

Mezinárodní filmový festival v estonském hlavním městě Tallinnu (koná se od 13. – 29. 11.) má v programu 15 majoritně českých filmů nebo koprodukcí s českou účastí. V sekci celovečerních hraných filmů nazvané Current Wave mají české filmy trojí zastoupení. Majoritně české životopisné snímky Šarlatán (režie Agnieszka Holland) a Havel (r. Slávek Horák) a slovensko-rumunsko-česko-irské drama z kněžského semináře v době komunistického Československa Služebníci (r. Ivan Ostrochovský). V oficiálním výběru festivalu je lotyšsko-litevsko-česká koprodukce Město na řece, drama z období druhé světové války (r. Viesturs Kairišs). Dokumentární snímky zastupují V síti (r. Vít Klusák a Barbora Chalupová) a oceněný film z MFDF Jihlava Vlci na hranicích (r. Martin Páv). Na festivalu se představí také nový dokument Vitalije Manského Gorbačev. Heaven nebo koprodukční hraný film Za soumraku (r. Šarunas Bartas). Ve festivalové sekci Just Film určené filmům pro děti a mládež soutěží nový český film z prostředí ledního hokeje Smečka (r. Tomáš Polenský), krátkou tvorbu zastupují v různých sekcích zaměřených převážné na animované či experimentální filmy snímky Hopus (r. Lucie Kokoliová), Kolotoč (r. Jasmine Elsen), Pračka (r. Alexandra Májová), Kdo se se mnou zatočí (r. Adela Křižovenská), Vymezení (r. Tereza Vejvodová) a Fibonacci (r. Tomáš Hubáček). 

Drama inspirované životními osudy léčitele Jana Mikoláška Šarlatán a snímek Služebníci budou uvedeny také na mezinárodním festivalu Camerimage v polské Toruńi (14. – 21. 11.). Film režisérky Agnieszky Holland je v hlavní soutěži festivalu a Ostrochovského Služebníci v soutěži debutantů.

Nový časosběrný projekt Heleny Třeštíkové Anny bude mít světovou premiéru na největším festivalu dokumentárních filmů IDFA v Amsterdamu (18. 11. – 6. 12.) Je zařazen do sekce středně dlouhých dokumentů. V soutěži celovečerních filmů bude již výše zmiňovaný Gorbachev. Heaven Vitalije Manského. A v sekci Best of Fests dostane šanci krátký animovaný snímek M e z e r y studentky FAMU Nory Štrbové. 

Na festivalu v německé Chotěbuzi (Cottbus FF, 8. – 13. 12.) se představí celkem 16 českých projektů. V sekci Close up WWII to bude majoritně české drama z období druhé světové války Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy. V sekci zaměřené na regionální témata již zmiňovaný snímek Vlci na hranicích a také Až přijde válka režiséra Jana Geberta ve festivalové sekci k výročí konce NDR. Ve festivalovém programu jsou i čtyři minoritní koprodukce s českou účastí: Blackandwhite, Provinční městečko E, Amnestie a Sibiřský deník. Festival má celou sekci věnovanou speciálně současné české filmové tvorbě – Spotlight Česko. Diváci tak budou moci zhlédnout celovečerní snímky Havel, Tiché doteky (r. Michal Hogenauer), Modelář (r. Petr Zelenka), Bourák (r. Ondřej Trojan), oceňovanou animovanou Dceru (r. Daria Kashcheeva), krátké filmy Fibonacci, Nebát se ničeho (r. Jakub Jirásek), dokument Ztracený břeh (r. Jiří Zykmund) nebo TV sérii Herec (r. Peter Bebjak). 

Festival v řecké Soluni (Thessaloniki IFF, 5. – 15. 11.) letos představil retrospektivu díla režisérky Věry Chytilové, konkrétně pět filmů: O něčem jiném (1963), Sedmikrásky (1966), Ovoce stromů rajských jíme (1969), Hra o jablko (1976) a Kopytem sem, kopytem tam (1988). V programu soluňského festivalu byly uvedeny i tři koprodukce s českou účastí. Již zmíněné filmy Služebníci, Za soumraku a snímek Neznámý (r. Bogdan George Apetri). 

Festival dokumentárních filmů v New Yorku DOC NYC (11. – 19. 11.) zařadil do oficiálního výběru islandsko-švédsko-českou koprodukci Efekt Vašulka. Ve Florencii bude na Festival dei Popoli (15. – 22. 11.) prezentován dokument Jan Jedlička: Stopy krajiny (r. Petr Záruba) a krátkometrážní snímek Pripyat Piano (r. Eliška Cílková).  

Některé z českých filmů nedávno také získaly prestižní festivalová ocenění nebo důležité nominace. Dokument Nová šichta debutujícího režiséra Jindřicha Andrše získal hned tři ceny na MFDF Ji.hlava (Nejlepší český dokument, Celovečerní dokument a Cenu diváků) a dvě ocenění v německém Lipsku na nejstarším festivalu dokumentárních filmů DOK Leipzig (Cena divácké poroty v soutěžní Zlaté sekci pro celovečerní film, Cena MDR pro mimořádný východoevropský dokument). Nabarvené ptáče Václava Marhoula bylo porotou zvoleno nejlepším celovečerním hraným filmem na Festivalu středoevropského filmu 3Kino Fest. A německo-lucembursko-belgicko-český celovečerní animovaný film Fany a pes, který líčí události roku 1989 ve Východním Německu očima dvanáctileté dívky, se dostal do širší nominace na Oscara za Německo.

 

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: fondkinematografie.cz
 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.