Československá kinematografie na Taiwanu. Festival Golden Horse uvede v rozsáhlé přehlídce filmy ze sbírky Národního filmového archivu

29.04.2021 09:00|příspěvkové organizace

Festival klasických filmů Golden Horse, který každý rok navštíví několik desítek tisíc diváků, se zaměří na rozkvět československé kinematografie 60. a 70. let. 

 

Třicet osm hraných a animovaných filmů od dvaceti sedmi tvůrců a tvůrkyň, které festival představí publiku v Taipeii a Taichungu na přelomu července a srpna 2021, činí z tohoto programu největší taiwanskou přehlídku československého filmu. Na výběru snímků spolupracoval Národní filmový archiv. 

V programu přehlídky The Golden Era of Czechoslovak Cinema se po boku světově proslulých děl objeví animované filmy či dlouhou dobu zakázané snímky. Výběr probíhal  ve spolupráci s Národním filmovým archivem, který festivalovému týmu poskytl řadu materiálů, rešerší a konzultací. Ředitel festivalu Wen Tien-hsiang objasňuje cíle přehlídky: „Chceme, aby diváci na Taiwanu mohli do hloubky a komplexně pochopit, jak vynikající byly v šedesátých letech české a slovenské filmy. Pokusíme se prezentovat jaké tvůrčí myšlenky tehdy v Československu byly, stejně tak i jaká tvůrčí svoboda tehdy pro producenty panovala a pak jak z politických důvodů došlo k jistému zproblematizování. Pro nás Taiwance jsou tyto historické aspekty velice dobře pochopitelné.

Pro Národní filmový archiv to je skvělá příležitost, jak zpřístupňovat i méně známé filmy ze sbírky, uvádět je do nových souvislostí a nakonec i budovat dobré jméno české kinematografie ve světě. „Velice nás potěšilo, jak intenzivně se kurátoři taiwanského festivalu zajímali o historický kontext příprav, realizace i uvádění jednotlivých titulů a celkově o podmínky československé kinematografie šedesátých let. Pomocí překladových textů na našem portálu Filmový přehled i skrze vybrané odborné práce českých akademiček a akademiků jsme se jim tak mimo jiné pokusili vylíčit problematiku trezorových” filmů a různých podob cenzury. Doufáme, že i díky tomu bude mít tato bezprecedentně rozsáhlá přehlídka na Taiwanu patřičný ohlas,” dodává ke spolupráci vedoucí oddělení kurátorů Matěj Strnad. 

Taiwan se tímto přidává k zemím, ve kterých se podařilo komplexně prezentovat české filmové dědictví. Loňská přehlídka animovaných filmů ve Vídni stejně jako dřívější retrospektivy v New Yorku a Tokiu, účast na festivalech či zahraniční edice českých filmů dokazují, že ve světě je o československou kinematografii při dostatečné péči a vytrvalosti velký zájem.  

Festivalový trh pro klasické filmy je globální, takže uplatnit jakkoli kvalitní filmy z národního kulturního dědictví v mezinárodním kontextu není snadné. Známe to z vysoce konkurenčních sekcí pro klasické filmy na prestižních festivalech, ale platí to i pro retrospektivy jako je tato na Taiwanu. Národní filmový archiv posiluje prezentací starších československých filmů pozice pro současnou domácí produkci, která to nemá ve světové konkurenci o nic snazší než díla tvůrkyň a tvůrců z minulého století,” říká generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.  

Přehlídka 2021 Golden Horse Classic Film Festival: The Golden Era of Czechoslovak Cinema, která proběhne v Taipei (23. 7. - 12. 8.) a Taichungu (4. - 15. 8.), představí v dosud nejrozsáhlejší taiwanské retrospektivě československou kinematografii a pomůže tak upozorňovat na její kvality a celosvětový význam. 

Webové stránky festivalu Golden Horse
Trailery: Démanty nociSpalovač mrtvolLásky jedné plavovláskyČerný PetrPřípad pro začínajícího kataIkarie XB 1
Online filmy: Špatně namalovaná slepiceNávrat ztraceného synaKřikHappy EndAť žije republikaKočár do Vídně

Program festivalu

 

Kontakt:
Veronika Bokšteflová

T: +420 778 522 709
E: veronika.boksteflova@nfa.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.