Dosud neznámé symfonie Karla Kohauta zazní v brněnské Staré radnici

21.11.2019 13:21|příspěvkové organizace

Křišťálový sál Staré radnice rozezní v neděli 24. listopadu vystoupení prestižního rakouského souboru Ars Antiqua Austria. Umožní milovníkům staré hudby zaposlouchat se do dosud neznámých skladeb Karla Kohauta. Jejich notové zápisy objevila muzikoložka Jana Franková v archivu Moravské zemské knihovny.

 

Vídeňského rodáka s českými kořeny Karla Kohauta proslavila virtuosní hra na barokní loutnu. Jeho dosud skryté hudební mistrovství i v jiných sférách odhalí program koncertu Z vídeňských salónu 18. století složený ze symfonií pro smyčce, které zkomponoval v 50. letech 18. století. V komorním obsazení, jak se tato hudba prováděla v salónech či na chrámových kůrech, zazní v novodobé premiéře symfonie á 3 & á 4. 

Tří a čtyřhlasé symfonie formálně předcházejí klasicistním symfoniím, jak je známe z tvorby Josefa Haydna, či Wolfganga Amadea Mozarta. Protože právě ve Vídni se skladatel narodil a prožil zde celý svůj život, obnovenou premiéru jeho děl uvede právě rakouský ansámbl Ars Antiqua Austria. Soubor se specializuje na interpretaci tvorby autorů habsburské monarchie 17. a 18. století a již před deseti lety vydal CD věnované právě Karlu Kohautovi, kde je i zcela první nahrávka jeho symfonie f moll.

Muzikoložka Jana Franková se tvorbou Karla Kohauta zabývala v rámci svého doktorského univerzitního studia. Roztroušené útržky jeho díla shromáždila z archivů po celém světě. „Je vždy fascinující nalézt pramen skladby, o jejíž existenci se nevědělo, nebo jsme netušili, jak je mezi další dochovanou tvorbou skladatele jedinečný. V případě symfonií Karla Kohauta bylo mým hlavním cílem je přivést znovu na koncertní pódia a dodat jim pozornost, kterou si tato hudba zaslouží,“ popsala nález notových zápisů Franková.

Jedinečný koncert zazní 24. listopadu od 17 hodin v Křišťálovém sále Staré radnice Brno. Během vystoupení bude rovněž představena právě vycházející moderní edice objevených skladeb, která vyšla ve spolupráci Jany Frankové a Moravské zemské knihovny s Nakladatelstvím Českého rozhlasu. Repertoár celkem 6 symfonií se tak již brzy snadno dostane do rukou dalších interpretů, ansámblů či studentských souborů.
 

Kontakt:
Mgr. Jana Lokajová
T: 
778 462 480
E: Jana.Lokajova@mzk.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.