Dozvuky XXII. Trienále architektury a designu 2019

08.06.2020 11:28|příspěvkové organizace
Projekt Lithopia autorů Denisy Kery a Petra Šourka, který představilo Uměleckoprůmyslové museum v Praze na XXII. Trienále v Miláně, získal v dubnu  2020 prestižní cenu Digital Dozen Award Kolumbijské univerzity v New Yorku. O projektu podrobně informovaly také The New York Times.

Projekt Lithopia reaguje na současný boom kryptoměn a nových technologií blockchain formou polyekranové projekce. Líčí utopickou komunitu, která žije v blízkosti naleziště lithia a jejíž život určují kryptoměna a chytré kontrakty na blockchainu pod dohledem satelitů. Utopie předkládá univerzální příběh o moci, technologii, surovinách a lidech. 

„Lithopia znamená nový směr pro vyprávění příběhů pomocí digitální technologie,“ píší v obsáhlém článku věnovaném tomuto projektu The New York Times. „Většina společností se teprve začíná potýkat s novými technologickými problémy jako je sledování či centralizace dat a projekty jako Lithopia, které imaginativně nabízejí řešení – někdy chaotická, nečekaná, ale vždy lidská, jsou pro naši budoucnost velmi zajímavé.“

Autory koncepce projektu Lithopia byli Denisa Kera a Petr Šourek, designerem Eva Holá, fotografie pořídil Jan Hrdý, instalace a 3D tisk byly dílem Jaroslava Svítka, o blockchain development se postarali Denisa Kera a Yair Reshef a satelitní snímky pořídil Mateusz Kraiński

Kurátorkou české účasti na XXII. Trienále v Miláně (1. 3. – 1. 9.  2019) byla Iva Knobloch, organizátorem Uměleckoprůmyslové museum v Praze, záštitu převzalo Ministerstvo kultury ČR. Vedle projektu Lithopia se představila také instalace Krištova Kintery a jeho týmu Out of Power Tower.

Článek o projektu v The New York Times zde: Design Fiction: Real Solutions, Unreal Problems

 

Kontakt:
Mgr. Radka Potměšilová
PR manager
Uměleckoprůmyslové museum v Praze 
17.listopadu 2, 110 00, Praha 1
T: + 420 602 182 473
E: potmesilova@upm.cz
W: www.upm.cz, www.czkubismus.cz/www.facebook.com/upmpraha/

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.