Dva české celovečerní filmy jsou v hlavních sekcích festivalu v Annecy, téměř po třiceti letech

20.05.2021 20:11|příspěvkové organizace

Přesně 28 let musel čekat český film na svého zástupce v hlavní soutěži na největším a nejprestižnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy. Podařilo se to až nyní režisérce Michaele Pavlátové s celovečerním majoritně českým snímkem Moje slunce Mad. 

 

Další majoritně český film Myši patří do nebe debutujících režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka bude uveden ve společnosti filmů z dílny Netflixu a Disney. Oba filmy podpořil i Státní fond kinematografie. Studentský film Sestry bude chtít navázat na úspěch oscarové Dcery, která před dvěma lety v Annecy vyhrála dvě ceny. Natočila ho studentka pražské FAMU Andrea Szelesová. Festival v Annecy, který letos slaví 60 let od založení, se bude konat od 14. do 19. června.

Majoritně česko-francouzsko-slovenský film Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové je příběhem české dívky Heleny alias Herry, která opouští Prahu, aby se v Kábulu z lásky vdala za svého spolužáka Nazira. Kromě vidiny láskyplné budoucnosti v početné rodině Herru z Čech táhne i touha po nových zážitcích v exotickém prostředí. Producentem snímku je česká společnost Negativ, koproducenty Ron Dyens (Sacrebleu Productions), Peter Badač (BFILM) a Česká televize. Snímek podpořil i Státní fond kinematografie celkem 20,98 mil. Kč ve vývoji a výrobě. Film má také alokovanou částku necelých 8,6 mil. Kč v systému filmových pobídek. Režisérka, výtvarnice a animátorka Michaela Pavlátová za své filmy obdržela řadu ocenění včetně nominace na Oscara a Zlatého medvěda v Berlíně. V současné době vede katedru animace na FAMU v Praze. Naposledy byl celovečerní český film v soutěži v Annecy v roce 1993, a to snímek režiséra Břetislava Pojara Motýlí čas. 

Moje slunce Mad

Jeden celovečerní film od Netlixu, další od studia Disney a mezi nimi druhý majoritně český snímek Myši patří do nebe, který byl vybrán do prestižní sekce Screening Events. Celovečerní animovaný debut režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka (koprodukce ČR, Francie, Polska a Slovenska) byl natočen podle stejnojmenné knihy spisovatelky Ivy Procházkové. Příběh dvou přirozených nepřátel, myšáka a lišky, kterým fatální událost umožní stát se přáteli, je spoluprací hlavních producentů Vladimíra Lhotáka z české společnosti Fresh Films a Alexandra Charleta z francouzské Les Films du Cygne. Koprodukčními partnery jsou Grzegorz Wacławek & Piotr Szczepanowicz – Animoon (Polsko), Marek Jeníček & Tomáš Janísek - CinemArt (Slovensko), Česká televize, Auvergne-Rhône-Alpes Cinéma (Francie), DD Production (Česko), Barrandov Studio, EC1 Łódż (Polsko). Státní fond kinematografie film podpořil ve vývoji i výrobě celkem částkou 9,4 milionu Kč. Film se natáčel v České republice a byl podpořen i ze systému filmových pobídek. V roce 2018 byl ve stejné sekci uveden film Hmyz legendárního režiséra Jana Švankmajera.

Sestry

Dalším českým filmem v hlavním programu festivalu je krátký animovaný film Sestry. Snímek studentky pražské FAMU režisérky Andreji Szelesové je plný emocí a zaměřuje se na postupně se měnící vztah mezi dvěma sestrami. Film bude soutěžit v sekci Graduation Short Films in Competition. Před dvěma lety zde ve stejné sekci festivalu zvítězil film Dcera režisérky Darji Kaščejevové pro kterou byl úspěch v Annecy odrazovým můstkem k dalším obrovským úspěchům a oceněním po celém světě. 

 

IFF Annecy:

Moje slunce Mad/ My Sunny Maad 
Sekce: Official Selection – Feature Films in Competition
Režie: Michaela Pavlátová
ČR, FR, SK 2021, 85 min, producenti: Petr Oukropec, Kateřina Černá – Negativ (CZ), koproducenti: Ron Dyens (Sacrebleu Productions), Peter Badač (BFILM), Česká televize
Podpora SFKMG: celkem 20,98 mil. Kč (ve výzvách na vývoj a výrobu)
Podpora ze systému filmových pobídek SFKMG: alokovaná pobídka ve výši 8,556 mil. Kč

Synopse:
Příběh české dívky Heleny alias Herry, která opouští Prahu, aby se v Kábulu z lásky vdala za svého spolužáka Nazira. Kromě vidiny láskyplné budoucnosti v početné rodině Herru z Čech táhne i touha po nových zážitcích v exotickém prostředí. 

 

Myši patří do nebe / Even Mice Belong in Heaven 
Sekce: Screening Events
Režie: Denisa Grimmová, Jan Bubeníček 
ČR, FR, PL, SK 2020, 87 min, producenti: Vladimír Lhoták – Fresh Films (Česko), Alexandre Charlet – Les Films du Cygne (FR), koproducenti: Grzegorz Wacławek & Piotr Szczepanowicz – Animoon (PL), Marek Jeníček & Tomáš Janísek - CinemArt (SK), Česká televize (CZ), Auvergne-Rhône-Alpes Cinéma (FR), DD Production (CZ), Barrandov Studio (CZ), EC1 Łódż (PL)
Podpora SFKMG: celkem 9,4 mil. Kč (ve výzvách na vývoj a výrobu)
Podpora ze systému filmových pobídek SFKMG: vyplacená pobídka 8, 343 mil. Kč za 41, 7 mil. uznatelných nákladů utracených při natáčení v ČR
www.micebelonginheaven.com

Synopse k filmu:
Film o dvou úhlavních nepřátelích, malé myšce Šupito a lišákovi Bělobřichovi, kteří se po nešťastné události spolu (ač neradi) znovu setkají ve zvířecím nebi. Díky absenci přirozených pudů a nezvyklému odstupu od pozemských věcí mezi nimi postupem času vznikne hluboké přátelské pouto. Jejich touha zůstat navždy spolu se vyplní i po opětovném návratu na zem, kam se ale nechtěně narodí ve vyměněných rolích. Díky síle přátelství však překonají i zdánlivě nemožné.

 

Sestry / Sisters 
Sekce: Graduation short Films in Competition
Režie: Andrea Szelesová
ČR, 2021, 11 min, producent: Ondřej Šejnoha - Studio FAMU
https://www.annecy.org/programme/index:film-20212457

Synopse k filmu:
Uprostřed pustiny nacházíme prapodivný výjev: postavu obřích rozměrů, uvízlou až po lokty v písku. Je to Velká sestra, neschopná odejít nebo se o sebe postarat. Toto břímě padá na její zatrpklou malou sestru. Velká sestra ovšem stále roste a víc zapadá do písečné pasti. I přes snahy malé sestry tomu zabránit jim zbývá poslední noc na rozloučenou.

 

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.