Nastavení cookies

ETA v životě našich domácností

25.11.2020 14:22|příspěvkové organizace

Ve spolupráci s Národním technickým muzeem vychází kniha „ETA v životě našich domácností“. Graficky moderně zpracovaná, obrazově bohatá publikace nepřináší jen vzpomínku na důvěrně známé výrobky. Odhaluje i velmi zajímavé okolnosti jejich vzniku a vývoje, ale i vliv na proměny života našich domácností v posledních osmi desetiletích. 

 

Hlavním vydavatelem je společnost scrptd media, autory jsou vedoucí oddělení průmyslového designu NTM Jiří Hulák a Kristina Šemberová, znalkyně gastronomie první republiky a spoluautorka knih Kateřiny Winterové. Publikace „ETA v životě našich domácností“ obsahuje velké množství zajímavých historických fotografií, dobových grafik, originálních skic, starých receptů, původních návodů a dochované korespondence.

„Jsem rád, že právě v této nelehké době vychází publikace, která dokazuje i to, že Národní technické muzeum jede stále na plné obrátky“, říká generální ředitel NTM Karel Ksandr. 

Koncepce knihy vykrystalizovala v průběhu roku 2018Počátky systematického zpracovávání a prezentace ,fenoménu ETA‘ a především počinů vývojových pracovníků se zaměřením na designéry elektrospotřebičů ale spadají už do konce devadesátých let minulého století. A jsou neoddělitelně spojeny právě s Národním technickým muzeem“, upozorňuje Jiří Hulák.  

V roce 1995 bylo v Národním technickém muzeu založeno oddělení průmyslového designu. Zakladatelka sbírky a první vedoucí oddělení Jana (Johanna) Pauly velmi rychle rozvinula doslova osvětovou činnost, jejíž součástí byla první retrospektivní výstava k osmdesátým narozeninám Stanislava Lachmana (1921-2011) v létě roku 2001. Většinu exponátů zapůjčila ze své unikátní sbírky společnost ETA. Dosud takřka anonymní designér, který v padesátých letech vedl výtvarné oddělení vývojového podniku Kovotechna a v dalších dvou desetiletích zodpovídal za design prakticky všech výrobků značky ETA, se doslova přes noc stal hvězdou první velikosti. Hvězdou československých domácností, hvězdou médií i výstavních síní muzeí a galerií od Dubí přes Liberec, Hradec Králové a Brno až po Košice. Tudy putovala rozšířená verze výstavy s názvem „Design československých elektrospotřebičů 1950–1980“, provázená dalšími reportážemi, články a rozhovory. A také myšlenkou o darování firemní sbírky do sbírek Národního technického muzea.

Určitým vrcholem bylo uvedení Stanislava Lachmana do Síně slávy v prvním ročníku cen Czech Grand Design v roce 2007. Poctou Stanislavu Lachmanovi a jeho kolegům z Kovotechny je i část expozice „Technika v domácnosti“, připravená opět Johannou Pauly a otevřená v Národním technickém muzeu v říjnu 2012. 

Zdánlivě uzavřené téma však na své podstatné rozvinutí teprve čekalo. Po expozici Retromusea v Chebu (spolupořadatel Národní technické muzeum, spoluautor Jiří Hulák) v únoru 2016, která poprvé představila i ucelené výrobní řady vybraných elektrospotřebičů ETA, byla o necelé dva roky později výstava „ETA – umění (a) spotřebiče“ (pořadatelé Východočeská galerie v Pardubicích, Národní technické muzeum, autor výstavy Jiří Hulák, kurátorka za VČG Vanda Skálová). Myšlenka uspořádání výstavy i její otevření se šťastně „potkala v čase“ s konečným rozhodnutím společnosti ETA o darování unikátního podnikového archivu a sbírky Národnímu technickému muzeu, ale i se záměrem společnosti scrptd media, spolupracující již několik let se společností ETA, na vydání publikace k 75. výročí založení továrny na elektrospotřebiče v Hlinsku (1943). Bývalá podniková sbírka a archiv společnosti ETA představuje jedinečné svědectví o mnoha desítkách let vývoje a výroby elektrospotřebičů určených pro tuzemské domácnosti i export na zahraniční trhy. To platí zejména jak o unikátních prototypech a modelech z různých fází vývoje, tak i o mnoha desítkách vývojových knih, zachycujících mimo jiné konstrukční i designérskou složku vývojové práce od zadání a harmonogramu prací až po finalizaci prototypu. Kniha „ETA v životě našich domácností“ je tak zároveň prvním publikačním počinem, který toto jedinečné svědectví předkládá populární formou široké veřejnosti.

Knihu zakoupíte v e-shopu NTM za 399 korun

 

Kontakt:
Bc. Jan Duda

Vedoucí Odboru PR a práce s veřejností
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 00  Praha 7
M: +420 770 121 917
E: jan.duda@ntm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.