Nastavení cookies

Fašank 2021

09.02.2021 12:10|příspěvkové organizace

Již mnoho let naše muzeum spolupořádá Fašankový festival ve Strání. V roce 2021 nás bohužel omezuje pandemie koronaviru a s ní spojená opatření, která postihla právě i masopustní / fašankové obchůzky a další akce v uherskobrodském regionu.

 

Přesto jsme se však rozhodli Vám tyto akce s mnohaletou tradicí zprostředkovat a přiblížit alespoň on-line, a to hned dvojím způsobem.

Pro 34. ročník Festivalu masopustních tradic, na němž se muzeum podílí svým video archivem, jsme připravili několik krátkých filmových dokumentů. Tyto záběry budou promítány v programu „Fašank z obýváku“, který z pohodlí domova můžete zhlédnout ze Strání živě na: https://www.facebook.com/ObecStrani. Muzejní tvorbu zde zastupují dokumenty: NEŽ VYROSTE HANZLÉR, FAŠANK 2011, FAŠANK 1991, FAŠANK 2001, TAK ŠEL ČAS, BASA 2020.

A protože letos přijdeme o obchůzky a další regionální zvyky, nachystali jsme pro Vás také program vlastní, který nese název „Fašank ve vzpomínkách“. Od 9. února do neděle 14. února se tak na facebooku muzea objeví výběr z našeho fotoarchivu, který se bude každý den soustředit na různou obec a představí desítky fotografií v podobě slideshow. Během týdne tak prozkoumáme třeba Březovou, Starý Hrozenkov, Vápenice, Komňu, Bánov, Strání, Korytnou a další. Doufáme, že se nám tímto způsobem podaří provést Vás velkou částí Uherskobrodska, a to pomocí fotografií archivních, ale i novodobých. Možná na nich naleznete někoho z příbuzných, předků, kamarádů, či sami sebe.

O víkendu promítneme několik krátkých filmů, opět z našeho archivu, kdy na nejstarších záběrech z okolních obcí můžete porovnat, co se v nich za uplynulá léta změnilo. 

Alespoň touto netradiční formou Vás chceme vtáhnout do tohoto tradičního dění. Víme, že nic nenahradí účast na obchůzce, vůni koláčků, koblih a dalších masopustních pokrmů, ale o to víc se budeme všichni těšit na příští rok.

„Tož hodně zdraví, přátelé!“

 

Kontakt:
Robert Provodovský
produkční, pracovník vztahů k veřejnosti
Muzeum J. A. K. v Uherském Brodě
M: +420 603 370 227
E: program@mjakub.cz
W: mjakub.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.