Filmy Dcera a SH_T HAPPENS se dostaly na festival Sundance

11.12.2019 12:28|příspěvkové organizace

Dva krátké animované filmy podpořené Státním fondem kinematografie budou soutěžit na nejprestižnějším festivalu nezávislých filmů Sundance. Pro filmy Dcera a SH_T HAPPENS je to další zářez do sbírky významných úspěchů. Oba filmy byly zařazeny do soutěžní sekce Short Film Competition. Festival proběhne od 23. ledna do 2. února 2020 v americkém Utahu.

 

"Hrozně mě potěšilo, že naši školu a českou animaci na Sundance prezentují hned dva filmy. Jsem moc ráda, že český animovaný film teď zažívá takovou vlnu, a já můžu být toho součástí. Mám z toho povzbuzující pocit," řekla režisérka filmu Dcera Daria Kashcheeva.

"Sundance pro nás byla skvělá zpráva, která přišla uprostřed pracovní noci a zvedla nám morálku minimálně o 300 procent. Velmi se těšíme, že budeme mít americkou premiéru právě na jejich největším festivale a zároveň i na jednom z nejpopulárnějších na světě. Výběr festivalu sledujeme každoročně a těší nás, že Sundance dlouhodobě dává velký prostor krátkým animovaným filmům. A fakt, že jsou tam tentokrát dva animované filmy z FAMU je paráda," dodali Michaela Mihályi a Dávid Štumpf, režiséři filmu SH_T HAPPENS.

Film Dcera režisérky Darii Kashcheevy získal v září v konkurenci více než 1 600 filmů z celého světa studentského Oscara. Na začátku léta si odvezl dvě ceny z největšího festivalu animovaných filmů na světě ve francouzském Annecy. A ocenění nadále přibývají z filmových festivalů po celém světě. Film vznikl za podpory Fondu jako součást cyklu Trojhlas. Druhý krátkometrážní animovaný film režiséra Dávida Štumpfa a Michaely Mihályi SH_T HAPPENS měl v září premiéru na festivalu v Benátkách v sekci Orizzonti, určené inovativním a novým formám filmového vyjádření. Jednalo se o historickou premiéru českého snímku v této sekci na benátském Biennale. Film byl také podpořen Fondem, a to ve výzvě na výrobu animovaného filmu.

Festival Sundance je největší festival nezávislých filmů v USA a probíhá pod záštitou herce, režiséra a producenta Roberta Redforda. Svým významem se vyrovná i trojici největších světových festivalů v Cannes, Benátkách a Berlíně. Probíhá již od roku 1978 v městečku Park City v americkém Utahu. Festival má 5 soutěžních kategorií a jeho hlavním cílem je objevování mladých talentů. Češi uspěli na Sundace již v minulých letech. V roce 2016 byl na festivalu uveden krátký film Furiant režiséra Ondřeje Hudečka, který zda získal cenu za režii (Directing Award).

V roce 2012 měl na festivalu premiéru v mezinárodní soutěžní sekci film Bohdana Slámy Čtyři slunce. Festival byl významný pro kariéry i takových režisérských hvězd jako Quentin Tarantino, Steven Soderbergh nebo Jim Jarmusch.

Dcera / Daughter

Režie: Daria Kashcheeva
ČR, 2019, 15 min, producent FAMU, koproducent MAUR film
Podpora SFKMG: 390 000 Kč (podpora cyklu Trojhlas: Dcera, Betonová džungle, Noctuelle) https://www.filmcenter.cz/cs/short-films/filmy/1099-daughter

Synopse k filmu:
V nemocničním pokoji si Dcera vybaví okamžik z dětství, kdy se jako malá holčička potřebovala podělit s Otcem o svůj zážitek se zraněným ptáčetem. Okamžik nepochopení a nedorozumění i ztracené objetí se protáhlo na dlouhé roky, až sem, do nemocničního pokoje. Až do okamžiku, kdy se v pokoji rozbije okenní sklo pod nárazem malého ptáčka.

SH_T HAPPENS / SH_T HAPPENS  

Režie: Dávid Štumpf, Michaela Mihályi
SK, ČR, FR, 2019, 13 min, producent BFILM.cz, koproducent FAMU
Podpora SFKMG: 570 000 Kč (Výzva na výrobu animovaného filmu 2017)
Trailer: https://vimeo.com/davod/filmshithappens

Synopse k filmu:
Vyčerpaný údržbář. Jeho frustrovaná manželka. Zcela deprimovaný jelen. Jejich vzájemné zoufalství je dovede k absurdním událostem, protože sh_t happens.

 

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
M: +420 777 501 624
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.