Flašinety po roce rozezní Brno: zahrají v ulicích města a dokonce v historických vozech MHD

23.06.2021 13:10|příspěvkové organizace

Tradici jarmarečních oslav vrací do Brna už více než deset let Technické muzeum v Brně, které každoročně organizuje Setkání flašinetářů. Flašinetáři v dobových kostýmech se svými malovanými kolovrátky opět po roce rozezní Brno svou hudbou a zpěvem, a to poslední červnový víkend, 26.–27. 6. 

 

Letos speciálně zahrají také v historických vozech – autobusech a tramvajích – ze sbírek Technického muzea v Brně, které o tomto víkendu vyrazí do ulic Brna při příležitosti akce Dopravní nostalgie, která je součástí Zábavy pod hradbami. 

První tóny z mechanických hracích strojů, flašinetů, budou mít návštěvníci možnost slyšet již v sobotu v 10.00 na náměstí Svobody, kde se flašinetáři připojí k zahájení programů Dopravní nostalgie. Ve 14 hodin se na rohu ulic Běhounská a Kobližná sejdou všichni účastníci letošního Setkání flašinetářů, aby společně rozezněli hrací „skřínky“ a představili program, který i letos doprovodí loutková představení Muzejní maringotky a košického Divadla v kufri. Po 14. hodině se flašinetáři v dobových kostýmech rozejdou do ulic centra města, kde budou hrát a zpívat až do šesté hodiny podvečerní. 

V neděli budou flašinetáři opět individuálně procházet městem, zpívat a hrát, a to od 14.00. V 16.00 se opět setkají na náměstí Svobody, odkud společně půjdou v slavnostním průvodu k hotelu Best Western Premier Hotel International Brno, kde až do 18.00 budou zpívat a hrát písničky na přání a k tanci. 

Kdo se do centra Brna o posledním červnovém víkendu vydá, rozhodně se má na co těšit. Pod hlavičkou Technického muzea v Brně zahrají flašinetáři a ulicemi města budou projíždět celý víkend také vzácné historické vozy ze sbírek muzea. Jak je už tradicí, Dopravní nostalgii letos uvede už legendární parní lokomotiva Technického muzea v Brně Karolínka. Chybět nebudou ani historické autobusy či dvounápravové trolejbusy. Stálicí na Dopravní nostalgii bývá také otevřený vlečný vůz koňské tramvaje, který jako první v historii zahájil provoz MHD v Brně. Kolemjdoucí návštěvníci, kteří se rozhodnou o víkendu svézt historickými vozy, budou mít možná štěstí a během zážitkové jízdy je bude provázet hudba, zpěv a dobrá nálada pouličních umělců, hudebníků – flašinetářů. 

https://www.tmbrno.cz/akce/xii-setkani-flasinetaru-v-brne/

Dopravní nostalgie je součástí letní světové přehlídky ohňostrojů REGIOJET IGNIS BRUNENSIS, kterou jako hlavní producent pořádá společnost SNIP & CO.

 

Kontakt:
Petr Nekuža
organizátor akce
vedoucí Kruhu přátel TMB – flašinety a mechanické stroje
T: 724 222 795
E: nekuza@tmbrno.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.