Nastavení cookies

Fond kinematografie podpořil výrobu filmů s ambicemi uspět na velkých festivalech i u českých diváků

09.03.2021 16:35|příspěvkové organizace

Rada Státního fondu kinematografie podpořila ve výzvě na výrobu celovečerního filmu osm projektů. 

 

Celkem 64 milionů rozdělila mezi tři komedie, psychologický thriller, ambiciózní dobrodružný film pro mládež, projekt z prostředí hiphopové komunity, sociální drama podle české knižní předlohy i road movie s mezinárodním přesahem a festivalovou perspektivou. 

Mezi podpořenými autory jsou jak zkušení filmaři s dlouhou kvalitní filmografií, tak nové nadějné tváře, které je možné považovat za čerstvou krev českého filmu,“ řekla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie. „Rada zohlednila při rozhodování současnou situaci, tedy ze všech žádostí jsme podpořili zhruba třetinu projektů, které vykazovaly nejen kvalitu, ale byly také nejlépe připraveny na realizaci,“ uvedla předsedkyně Rady Helena Bendová. 

Road movie Karavan je příběhem mladé ženy, která projíždí se svým mentálně postiženým synem italský venkov, ve snaze uniknout a vzepřít se svému životnímu údělu. Projekt je celovečerním debutem režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové a Fond ho podpořil částkou 10,4 mil. Kč. Scénář k filmu, na kterém spolupracovala s Tomášem Bojarem a Kristinou Májovou, je do značné míry autobiografický. Za svůj studentský film Bába získala v roce 2008 ocenění Cinéfondation na filmovém festivalu v Cannes, což ji automaticky zajišťuje uvedení jejího celovečerního debutu na tomto festivalu, který je jedním z nejprestižnějších na světě. Snímek by měl být dokončen v roce 2023, natáčí ho společnost MasterFilm a v hlavní roli matky se představí Aňa Geislerová.

Prašina je malá podivná čtvrť v centru dnešní Prahy, plná oprýskaných domů, křivolakých uliček a zapomenutých plácků. Nikdo neví proč, ale nefunguje zde elektřina ani mobily, žijí zde jen podivíni, kteří se straní světa. Na návštěvu za dědou sem vyráží třináctiletý hoch Jirka spolu se dvěma kamarády. Film, ve kterém nebude nouze o dobrodružství, natáčí režisér Štěpán FOK Vodrážka. Scénář napsal Štefan Titka podle stejnojmenné úspěšné knihy Vojtěcha Matochy. Stane se Prašina novými Stínadly? Fond podpořil projekt nejvyšší částkou udělenou v této výzvě, 12 mil. Kč. Připravuje ho produkční společnost Bionaut. Román Jáchyma Topola Citlivý člověk převádí na filmová plátna debutující režisér Tomáš Klein. Scénář drsného sociálního dramatu o hledání smyslu života, o lásce, rodičovství, ale i politické korektnosti napsali spolu s režisérem Kateřina Traburová a Lucie Vaňková. Rada Fondu podpořila projekt částkou 10 mil. Kč, připravuje ho produkční společnost MasterFilm. Povídková komedie Betlémské světlo je novým projektem oscarového režiséra Jana Svěráka (produkční společnost Biograf Jan Svěrák). Příběh stárnoucího spisovatele, který při psaní volně přechází mezi realitou a fikcí chce vizuálním stylem a kreativním pojetím odkazovat k filmům jako Grandhotel Budapešť, Divoké historky nebo Amélie z Montmartru. Rada podpořila snímek částkou 7 mil. Kč. Režisér a scenárista úspěšné komedie Vlastníci Jiří Havelka připravuje nový projekt nazvaný Vlak (produkční společnost Elekta Prague). Půjde opět o absurdní komedii, příběh pasažérů sázavské lokálky, která se nedbalostí strojvůdce odbrzdila a nekontrolovatelně ujíždí pryč i s cestujícími. Fond podpořil projekt částkou 7 mil. Kč. Druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera V korunách stromů je klid (Sirius Films Manual) podpořil Fond částkou 6,3 mil.Kč. Stejně jako jeho festivalově úspěšný debut Tiché doteky půjde o psychologické drama ze současnosti. Stejnou částkou podpořila Rada Fondu i nový film režiséra Miroslava Krobota Šnajdr, který je příběhem známého pražského herce, který miluje improvizaci nejen na divadelních prknech, a proto přijímá „životní“ výzvu z regionálního divadla. Projekt připravuje Evolution Films. Banger je novým projektem režiséra a scenáristy Adama Sedláka, který zaujal drsným debutem Domestik. Příběh z hiphopové subkultury se odehrává během jedné noci a bude plný nejen rapu a drog, ale hlavně nenaplněných ambicí a chybějící pokory. Rada podpořila film částkou 5 mil. Kč a natáčí ho společnost Shore Points.

 

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.