Nastavení cookies

Fond podpořil výrobu 8 nových celovečerních filmů

22.09.2020 15:49|příspěvkové organizace

Rada Státního fondu kinematografie (SFKMG) rozhodovala o výzvě na Výrobu celovečerního filmu. Podpořila 8 projektů z 26 přihlášených, a to celkovou částkou 64 milionů Kč. Mezi podpořenými snímky jsou dramata, komedie a jedna pohádka. 

 

Nejvyšší podporu 12,5 milionů Kč získal film Vyvolený absolventa pražské FAMU režiséra Tomasze Mielnika. Jde o jeho druhý celovečerní film, debut Cesta do Říma byl zároveň jeho absolventským projektem. Snímek Vyvolený sleduje osudy papeže Řehoře I. Velikého, který je dáván za vzor výkonu funkce papeže. Významnou měrou přispěl k péči o nemocné a chudé, část majetku církve rozděloval pravidelně mezi lid. Po smrti byl prohlášen za svatého. 

Třetí celovečerní film režiséra a scenáristy Štěpána Altrichtera (Národní třída, Schmitke) nazvaný Vzteklá krása podpořila Rada SFKMG částkou 10 milionů Kč. Půjde o příběh pětice žen různého věku a povah z jedné rodiny (matka s dvěma dcerami, babička a prababička) během sedmi pouťových dní na malém českém městě. 

Bizardní roadmovie Grand Prix o dvou bratrancích, kriminálníkovi a servírce, kteří jedou společně karavanem na závod F1 do Španělska podpořil Fond částkou 10 mil. Kč. Režisérem snímku bude Jan Prušinovský (Kobry a užovky, Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, scénář k seriálu Most, Čtvrtá hvězda, Autobazar Monte Karlo). 

Drama Běžná selhání podpořil Fond také částkou 10 mil. Kč. Snímek je celovečerním debutem rumunsko-maďarské režisérky Cristiny Grosan. Scénář napsala Klára Vlasáková a snímek byl podpořen Státním fondem kinematografie kontinuálně již ve výzvách na literární přípravu a vývoj. Film vypráví příběh obyčejného dne tří žen ve velkoměstě, který je narušen sérií podivných výbuchů.

Film Manželé Stodolovi režiséra Petra Hátleho (Gottland) je inspirován skutečnými událostmi českých sériových vrahů odsouzených na doživotí. Projekt byl podpořen celkovou částkou 7,5 mil. Kč. 

Vztahové drama Obrazy lásky je projektem dalšího absolventa pražské FAMU, režiséra Tomasze Wińskiho. Snímek řeší otázky upřímnosti, nevěry, monogamie a lidské intimity. Projekt byl podpořen částkou 5 milionů Kč. 

Rada Fondu podpořila i další film režisérky a scenáristky Ireny Pavláskové (Fotograf, Pražské orgie, Čas sluhů), komedii Vánoční příběh částkou 5 mil. Kč. 

Posledním podpořeným snímkem je pohádkový příběh Princ Mamánek. Projekt známého českého herce Jana Budaře, který je v tomto případě scenáristou, režisérem i producentem, Rada podpořila částkou 4 miliony Kč.

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E:  jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.