Fotoportréty českých spisovatelů a spisovatelek od Karla Cudlína jsou na měsíc k vidění v MZK

13.02.2020 17:36|příspěvkové organizace

Karol Sidon, Jáchym Topol, Bianca Bellová, Arnošt Goldflam, Jiří Hájíček, Jaroslav Rudiš, Ivan Binar a mnohé další významné osobnosti české literatury zachytil svým objektivem fotograf Karel Cudlín. 

 

Výstava fotoportrétů Tváře české literatury měla premiéru loni v Městské knihovně v Lipsku v rámci doprovodného programu tamního knižního veletrhu, na němž se Česká republika po dlouhých dvaceti čtyřech letech představila jako hlavní hostující země. Moravská zemská knihovna nyní vystavuje tuto kolekci v Brně, v galerii MZK, kde bude k dispozici do 18. března, i v souvislosti s blížícím se životním jubileem Karla Cudlína. 

Karel Cudlín se začal věnovat focení již na gymnáziu. V roce 1987 dokončil studium fotografie na FAMU. Pracoval na volné noze i jako fotoreportér v Mladém světě, Lidových novinách či v Respektu. Dlouhodobě také spolupracoval s Revolver Revue. Proslul zejména svým dokumentárními sériemi, například cyklem o životě Romů či uprchlíků nebo fotoreportážemi z Ukrajiny, Ruska a Izraele. Zachytil atmosféru plesů a tanečních v Lucerně, odchod sovětských vojsk z Československa či zázemí Národního divadla v Praze. Mezi lety 1996 a 2003 byl jedním z oficiálních fotografů prezidenta Václava Havla. 

Své práce vystavuje Karel Cudlín na samostatných i kolektivních výstavách v ČR i po celém světě. Je zastoupen v řadě muzejních i soukromých sbírkách. Celkem osmnáctkrát obdržel cenu Czech Press Photo, v roce 2007 se stal laureátem Ceny Revolver Revue. Moravská zemská knihovna vystavuje 27 Cudlínových portrétů. „Mnohé z těchto portrétů vznikly v rámci spolupráce s Revolver Revue, jiné jsem fotil na objednávku pro další média, některé jsem fotil jen pro sebe. Focení portrétů je vždy zajímavé, především protože nabízí příležitost setkání a rozhovoru s jedinečnou osobností, často ne tak mediálně známou,“ uvedl u příležitosti výstavy Karel Cudlín.

Kromě vlastních fotografií si návštěvníci na výstavě mohou prohlédnout také publikace, na nichž se Cudlín autorsky podílel. V úterý 25. 2. od 18 hodin se u příležitosti výstavy uskuteční v MZK beseda nazvaná „Fotograf by měl vidět tisíce fotek denne“. Karel Cudlín zde prostřednictvím projekce představí průřez svou tvorbou a zájemce provede výstavou.

 

Kontakt:
Martina Šmídtová
vedoucí referátu PR
Moravská zemská knihovna v Brně
Kounicova 65a, 601 87 Brno
T:  541 646 134
M: 777 465 297
W: www.mzk.cz
 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.