Nastavení cookies

Generální ředitelkou Národní galerie v Praze bude od ledna Alicja Knast

13.10.2020 13:08|ministerstvo

Ministr kultury Lubomír Zaorálek rozhodl o nové generální ředitelce Národní galerie v Praze. Od ledna se jí na 6 let stane Alicja Knast, která do června 2020 působila jako generální ředitelka Slezského muzea v Katovicích. Do konce roku povede Národní galerii v Praze stávající generální ředitelka Alena Anne–Marie Nedoma. Během následujících 2,5 měsíců bude A. Knast již jezdit do Prahy, aby se připravovala na svou novou roli.

 

„Vybral jsem si Alicji Knast, protože velice dobře obstála ve všech částech celého výběrového procesu. Prokázala jasné manažerské schopnosti, má za sebou řadu mezinárodních ocenění a představila jasnou vizi, jak více oslovit laickou veřejnost a dostat Národní galerii na mapu špičkových galerií a muzeí světa,“ řekl o nové generální ředitelce ministr Lubomír Zaorálek.

V srpnu 2020 doporučila výběrová komise ministru kultury L. Zaorálkovi po 2. kole otevřeného konkurzu na pozici GŘ Národní galerie v Praze (dále NGP) tři kandidáty v pořadí: Marek Pokorný, Alicja Knast, Jiří Fajt. Všichni tři doporučení prošli v průběhu srpna ještě tzv. assessment centrem (manažersko-psychologický test), které bylo vedené externí společností DMC management consulting, která má v této oblasti řadu zkušeností. Obdobné programy firma zajišťovala v minulosti např. pro Českou televizi, TV Nova, či Komerční banku atd. Materiály tří kandidátů, které představili před výběrovou komisí, byly v anonymizované podobě rovněž odeslány několika osloveným zahraničním expertům. Ministrovi kultury z oslovených odborníků poslali své posudky nakonec z vídeňské Albertiny, Kunsthalle a newyorského Metropolitního muzea. Na základě všech těchto podkladů (koncepce, pohovor s výběrovou komisí, assessment centrum a posudky zahraničních expertů) rozhodl o vítězi.

Krátká informace o nové GŘ NGP A. Knast:
Alicja Barbara Knast, MA

  • Muzeoložka, muzikoložka
  • Studium: Adam Mickiewicz University Poznaň, London Metropolitan University – School of Art, Architecture and Design
  • Generální ředitelka Slezského muzea v Katowicích (2014 - 2020), generální ředitelka Hornoslezského muzea v Bytomi (2014 – 2016), výkonná ředitelka Muzea dějin polských Židů ve Varšavě (2012 – 2014), kurátorka projektů Muzea Fryderika Chopina ve Varšavě (2009 – 2011)
  • Autorka: stálé expozice Chopinova muzea, základní expozice Muzea POLIN nebo revitalizačního projektu Slezského muzea v Katowicích
  • Konzultantka: Muzea polské historie, Královského hradu Wawel, města Rybnik, Muzea Velkého polského povstání, Muzea paměti Sibiře
  • Autorka řady odborných textů
  • Držitelka mnoha oborových ocenění

CV Alicji Knast
Záznam tiskového brífinku GŘ Národní galerie

 

Michaela Lagronová, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.