Je to fajn, fajnový. Digitálně restaurovaný Kouř vstupuje do českých kin

09.07.2020 15:01|příspěvkové organizace

Tomáš Vorel připravoval film Kouř na sklonku 80. let a do kin byl pak uveden v únoru 1991. Po téměř třiceti letech se tento legendární film vrací ve čtvrtek 9. července 2020 do kin po celé republice v digitálně restaurované podobě.

 

Je další z řady významných československých a českých filmů, které na plátna vrací Národní filmový archiv ve spolupráci s Mezinárodním festivalem Karlovy Vary za finanční podpory paní Milady Kučerové a pana Eduarda Kučery. 

Filmy určené k restaurování jsou vybírány se snahou o žánrovou i časovou pestrost. Proto se nyní v kinech objeví Kouř, doposud nejmladší titul, který se v Národním filmovém archivu dočkal digitálně restaurované podoby. 

 „Několik generací diváků vnímalo Kouř jako rozvernou komedii - rytmikál totalitního věku. Můžeme se na něj ale dívat i jako na svědectví o pozdním socialismu v Československu, a zahlédnout i jeho temnější vrstvy, které jsou možná zrovna dnes aktuální. Příčinou popularity Kouře jsou určitě pozoruhodné výkony herců a chytlavé parodie na osmdesátkové zombie disco, ale věřím, že se nové generace diváků dokážou dostat k některým postavám docela blízko. Digitální kina teď mohou předvést, že v Kouři nejde jen o jednoho stupidního Arnoštka,” říká generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

Samotné digitalizaci, která probíhala ve studiích UPP a SoundSquare, předcházel průzkum v dochovaných filmových materiálech a písemných archiváliích. Jako výchozí materiál nakonec sloužil negativ obrazu a negativ zvuku, o které pečuje Národní filmový archiv, na výsledné podobě digitálního Kouře se s režisérem Tomášem Vorlem podílel také kameraman Martin Duba. 

Kouř je již třicátým druhým digitálně restaurovaným snímkem, který Národní filmový archiv distribuuje do kin v České republice i v zahraničí. Právě tam získává klasická česká kinematografie nové úspěchy: naposledy Daleká cesta na Berlinale 2020 či Extase jako nejlepší restaurovaný film na Benátském mezinárodním filmovém festivalu na podzim 2019. Dalším snímkem, který obohatí distribuční nabídku, bude pohádka S čerty nejsou žerty, která se v kinech objeví v prosinci tohoto roku. 

Materiály: o filmu na Filmovém přehledu / fotografie v tiskové kvalitě / TRAILER 2020 / plakát 2020 (Studio Najbrt)

Kontakt:
Veronika Bokšteflová
PR
T: +420 778 522 709
E: veronika.boksteflova@nfa.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.