Již po deváté se v Dopravní hale Národního technického muzea uskutečnil koncert mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro

01.06.2020 13:33|příspěvkové organizace

Online program letošního alternativního 75. ročníku Pražského jara nabídl v neděli 31. května vystoupení multižánrového skladatele a kytaristy Lukáše Sommera z Národního technického muzea. Dopravní hala NTM se stala unikátní koncertní síní Pražského jara již po deváté.

 

Během kytarového recitálu Lukáše Sommera zazněly skladby Hommage à Jan Kaplický, Tramín – vzpomínka na Mikulov, Neopouštěj mě, Por caminos de Sagunto, Windsurfing – pocta Pavlu Steidlovi, Over the Rainbow, Indiana, Regina Coeli, Bezvětří – fantazie na báseň Víta Slívy a Druhý dopis otci. V zhudebněném Shakespearově 90. sonetu vystoupil jako host kontratenorista Jan Mikušek. Koncertem provázel Ondřej Havelka. 

 „Představit svou autorskou tvorbu na Pražském jaru v ucelené podobě je jednou z největších uměleckých výzev, před kterou jsem kdy stál. Idea dramaturgie stojí na kytarách, mé lásce k nim a na nemožnosti vydržet u jedné jediné. Je to právě ručně vyráběný nástroj, jeho osobitý zvuk, který mě inspiruje při tvorbě,” uvedl pro festival Pražské jaro Lukáš Sommer.

Generální ředitel NTM Karel Ksandr řekl: „Letošní koncert Pražského jara v Národním technickém muzeu byl opět velice zajímavý. Zaujalo mne umění Lukáše Sommera a jeho propojení s nástroji, na kterých své skladby provedl. Jedna z osmi jedinečných kytar má přední desku z trámu z jižní Francie z roku 1736, což je pro mne fascinující využití stavebního materiálu, kterému byl dán nový život.“

Díky možnosti shlédnout koncert online bylo letošní Pražské jaro v Národním technickém muzeu dostupné širokému publiku. Zatím sledovalo koncert na Pražské jaro FB live, Vltava FB live a na Youtube Pražské jaro 11. 401 osob. 

Záznam koncertu naleznete zde.


Kontakt:
Bc. Jan Duda
Vedoucí Odboru PR a práce s veřejností
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 00, Praha 7
M: +420 770 121 917
E: jan.duda@ntm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.