Knihovní projekt Jižní Morava čte opět odměnil dětskou fantazii. Soutěže i doprovodných akcí v knihovnách se zúčastnily stovky dětí.

10.12.2019 14:59|příspěvkové organizace

Moravská zemská knihovna ocenila nejlepší dětské autory, kteří letos zpracovávali téma Tajemství knihovny. Literární dílka plná skřítků, strašidel, podivínských knihovníků, ale i tradičních pohádkových postav psali žáci 2. až 9. třídy základních škol. Výtvarnou formou téma uchopili ti nejmladší z mateřských škol a prvňáčci. Ceny si odnesly děti napříč celým Jihomoravským krajem.

 

Ze všech děl, která uspěla v předvýběru v místních knihovnách, vyhodnotila komise Moravské zemské knihovny v každé kategorii tři nejlepší. Odměnu v podobě krásné knihy získali v sobotu 30. listopadu a 7. prosince všichni, kteří postoupili, v kouzelných prostorách expozice mlhovin Hvězdárny a planetária Brno a v Divadle Polárka. Tamní herci při vyhlašování v hvězdárně interpretovali nejpovedenější texty.

Cenu a diplom těm nejlepším předával i ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček. „Čas od času potřebujeme v naší práci okamžiky, které nás přesvědčují o tom, že naše práce má smysl. Ta chvíle, kdy jsme s dětmi a s jejich rodiči na hvězdárně nebo v divadle, kde předáváme ocenění vítězům, nás nabíjí obrovskou energií. Věřím, že je to stejné i v knihovnách, které se do projektu zapojují,“ zhodnotil slavnostní chvíle. Letos převzal patronát nad projektem ilustrátor, autor komiksů a milovník foglarovek Pavel Čech.

A kdo jsou ti nejlepší autoři soutěže Jižní Morava čte? V nejmladší literární kategorii pro žáky 2. a 3. tříd zvítězila Barbora Austová ze Sedlece, za ní Lucas Wellens z brněnské části Bohunice a Jonáš Gallina z Ořechova. Z textu starších žáků zaujala tvorba Ondřeje Kříže z Hevlína, Viktorie Portlové z Břeclavi a třetí místa obsadili Antonín Nekut ze Soběšic a Lenka Peterková z Bohunic. Nejlepší texty mezi žáky druhého stupně základních škol napsali Valerie Janečková, na druhých místech Klára Hrdová z Vyškova a Petr Komínek z Komína a nakonec Michaela Oprchalová z Židlochovic.

Na poli výtvarné tvorby se nejvíc zadařilo kolektivu MŠ Letovice a kolektivu MŠ Ořechov, třetí místo obsadila Adéla Tichá z Boskovic. Volná tvorba přilákala autory komiksů i krátkých filmů. Mezi žáky nižšího stupně základních škol vyhrála Štěpánka Nedvědová z Březí, za ní Krištof Krejčík z Uhřic a Monika Šobová s Annou Vašíčkovou z Olomučan. I starší žáci často natáčeli v celých štábech. První místo vyhrál Štěpán Tichý z Boskovic, na druhé příčce se umístil tým Karolína Reháriková, Stanislava Kaňová a Aneta Mihalíková z Břeclavi a na třetím místě tým Roman Grepl a Robert a Vít Zemánek z Kořence. Všem vítězům patří velká gratulace.

Kromě podpory dětského čtenářství a budování kladného vztahu mezi dětmi a jejich knihovnami projekt touto formou už čtvrtým rokem ukazuje knihovny jako místa setkání a rozvoje komunitního života v obcích. „Jižní Morava čte je projekt, který má samozřejmě svůj smysl už tím, že podporuje čtenářskou gramotnost a rozvíjí čtenářství. V jeho důsledku je však vidět i knihovní síť jako taková. Ukazuje se jak velký význam pro rozvoj občanského a komunitního života mají knihovny – a tedy vlastně konkrétní knihovnice a knihovníci. Tedy ti, kteří svoji práci a své poslání berou vážně,“ doplnil ředitel MZK Tomáš Kubíček.

Kontakt:
Mgr. Jana Lokajová
T: 778 462 480
E: Jana.Lokajova@mzk.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.