Knihovníci radí: „Vyberte tu pravou.“

14.04.2020 15:48|příspěvkové organizace

Řeč je samozřejmě o knihách, které jsou určené dětským čtenářům. Tedy čtenářům, kteří jsou ve věku, kdy se tvoří citový vztah ke čtení, který mnohdy vydrží do konce života. V tom dobrém i v tom odmítavém. Jakou knihu vybrat, aby čtení děti bavilo a nepovažovaly ho za nutné zlo? Na pomoc přichází Městská knihovna v Praze a portál Knihovny.cz, provozovaný Moravskou zemskou knihovnou – spuštěním webu https://ctenidetem.knihovny.cz/

 

Ročně v České republice vyjde kolem dvou tisíc knihy určených dětským čtenářkám a čtenářům. To je široký výběr, ve kterém není vůbec lehké se vyznat. Rodiče a učitelé tak často sahají k osvědčené klasice, kterou všichni znají a považují ji za léty osvědčenou. 

Knihovníci se tak při své práci stále ještě setkávají s požadavky na čtení do školy, které si pamatují i ti, co chodili do školy před 30 a více lety, a kde nechybí díla jako Babička, Povídky malostranské, Staré pověsti české. Tedy díla, která patří jako ukázka do čítanek a ke zkoumání badatelům, ale ne do ruky školákům. „Dnešní děti žijí v úplně jiném světě, také jazyk se vyvíjí, a pro radost z knihy a příběhu je nutné, aby odrážel současnou zkušenost,“ připomíná důležitost výběru vhodného titulu Jitka Řeháková, vedoucí Oddělení služeb dětem a mládeži Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze.

První pomoc hledajícím pedagogům, rodičům, kteří jsou dnes vzhledem k situaci také nezřídka učiteli vlastních dětí, ale i třeba knihovníkům ze školních nebo malých knihoven, může poskytnout nový projekt Čtení dětem na portálu Knihovny.cz. Obsahuje šest seznamů pro různé čtenářské kategorie od předškoláků po 9. třídu základní školy. Každý seznam pak obsahuje několik desítek titulů vybraných zejména s ohledem kvalitu, rok vydání a dostupnost na trhu. Seznamy byly vytvořeny odborníky na dětskou literaturu z Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze s přihlédnutím k doporučujícím materiálům dalších českých knihoven (Knihovna města Ostravy, Knihovna města Hradce Králové a Centra pro dětské čtenářství Knihovny Jiřího Mahena v Brně), výběru Nejlepší knihy dětem nebo oceněním jako je Magnesia Litera. 

Předpokládáme, že portál se bude dále rozvíjet a nabídne například seznam s tipy na didaktické materiály na téma dětského čtenářství nebo seznam titulů pro čtenáře, kteří se učí číst tzv. genetickou metodou.

Knihovny jsou za časů koronaviru zavřené a vybrané tituly si tak není možné půjčit, ale dají se koupit. Pohodlně online buď přes distribuci, rovnou u nakladatelů nebo v e-shopech knihkupectví. Koupí knihy nejen rozšíříte výběr v domácí knihovně, dětském oddělení nebo ve školní knihovně, ale také pomůžete českému knižního trhu překlenout toto složité období. Tvůrci portálu se tak hlásí ke knihovnické výzvě Kup knihu, zachráníš nakladatele.

Kontakt:
Martina Šmídtová
vedoucí referátu PR
Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a, Brno
T:  777 465 297
E: Martina.Smidtova@mzk.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.