Lubomír Zaorálek uctil památku válečných veteránů

09.11.2019 13:52|ministerstvo

Ministr kultury Lubomír Zaorálek se 9. listopadu 2019 zúčastnil pietního aktu u lavičky válečných veteránů v Ludgeřovicích na Opavsku a společně s přítomnými uctil památku všech padlých a válečných veteránů.

 

„První světová válka přinesla 200 tisíc obětí z českých zemí. Každá rodina měla někoho, koho ztratila. V období socialismu jsme tyto padlé prakticky vymazali z paměti. V obci Ludgeřovice se již potřetí sešli občané na Den veteranů. Přál bych si, aby bylo více takových obcí. My máme ještě další důvod  si připomínat oběti 1. světové valky. Tisíce padlých legionářů prolilo krev za vznik svobodného Československa. Pro nás je konec války spojen se vznikem státu, jehož jsme pokračovateli. Měli bychom si připomínat všechny, kteří se o to zasloužili a zaplatili nejvyšší cenu. Pamatujme si, že svoboda nebyla nikdy zadarmo,” připomněl na setkání v Ludgeřovicích ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Den válečných veteránů se tradičně slaví 11. listopadu, tedy v den, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří na západní frontě. Postupem času se oslavy konce konfliktu, který si vyžádal milióny obětí a mnoho dalších doživotně poznamenal, přeměnily v připomínku válečných veteránů. Jejich symbolem se stal květ vlčího máku, který si lidé připevňují na oblečení. V České republice se připomíná od roku 2001.Tradice oslav konce 1. světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1919,  kdy byl tento den připomínán v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států.

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.