Management Frankfurtského knižního veletrhu v Česku

16.06.2021 17:29|příspěvkové organizace

15. června 2021 přijal ministr kultury Lubomír Zaorálek na půdě Ministerstva kultury ČR generálního ředitele Frankfurtského knižního veletrhu Juergena Boose a ředitelku programové sekce čestných hostů Simone Bühler. 

 

Tématem společného jednání byl zájem České republiky zúčastnit se v nadcházejících letech frankfurtského veletrhu jako „čestný host“. Ministerstvo kultury chce navázat na úspěšnou prezentaci v Lipsku, jíž byla pověřena Moravská zemská knihovna v Brně. Postarala se tak o propagaci současných překladů české literatury v zahraničí. V letech 2018/19 koordinovala Český rok kultury v německojazyčných zemích, jehož vrcholem byla účast ČR jako hlavní hostující země na Lipském knižním veletrhu v březnu 2019, kde bylo Česko zastoupeno téměř 60 autorkami i autory a zhruba 80 překlady. Literatura patří k jednomu ze stěžejních pilířů české kultury a snahou ministerstva je přiblížit německému publiku především naši současnou literaturu. Frankfurtský veletrh nabízí zcela ojedinělou příležitost zprostředkovat rozmanitost a vrstevnatost české kultury, zejména literatury v mezinárodním měřítku, a prohloubit mj. i základy společného česko-německého dialogu. 

Frankfurtská delegace navštívila Prahu a Brno. Kromě jednání na Ministerstvu kultury ČR měla setkání mj. s prof. Petrem A. Bílkem z Ústavu české literatury a komparatistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, předsedou Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martinem Vopěnkou a ředitelem veletrhu Svět knihy Radovanem Auerem. Debatovala s nimi o české literární scéně a současné české literatuře. Management veletrhu se neformálně setkal také s některými českými autorkami a autory. Hosté z Frankfurtu si prohlédli historické centrum Prahy, Národní muzeum a brněnské vily Tugendhat a Löw-Beer. Svou návštěvu zakončili v Moravské zemské knihovně v Brně, kde se mj. seznámili s dvěma stovkami knih české literatury v překladu.

Frankfurtský knižní veletrh je největším mezinárodním knižním veletrhem a místem setkávání klíčových expertů z oblasti literatury, vzdělávání, filmového průmyslu a vědy. Jedním z hlavních fokusů veletrhu je od roku 1976 každoročně se měnící čestný host, který návštěvníkům prezentuje svůj knižní trh, svou literaturu a kulturu. Frankfurtský knižní veletrh je také zodpovědný za účast německých vydavatelů na mezinárodních knižních veletrzích a po celý rok na nich pořádá odborné akce. Frankfurtský knižní veletrh je dceřinou společností Börsenverein des Deutschen Buchhandels.

 

Kontakt:
Mgr. Bc. Klára Přibylová

public relations
Veletržní oddělení
Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a, 601 87 Brno
T: +420 541 646 270
M: +420 770 190 776
W: https://veletrhy.mzk.czhttp://www.czechlit.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.