Nastavení cookies

Ministerstvo kultury převzalo hrobové místo Vlasty Buriana

09.04.2021 12:10|ministerstvo

Před 130 lety se v Liberci narodil pozdější slavný herec a komik (a také vášnivý sportovec) Vlasta Burian.

 

Jeho životní příběh je do jisté míry příběhem dějin minulého století; z obdivované a milované star předválečných komedií a filmů natočených za války byl po jejím skončení označen za kolaboranta a propadl se na samotné společenské a existenční dno.

Cejchu kolaboranta byl zbaven až v roce 1994, kdy byl soudně rehabilitován.

Vlasta Burian zemřel 31. ledna 1962 a je pohřben spolu se svojí manželkou Ninou Burianovou – Červenkovou; ta zemřela pouhé dva měsíce po něm.

V roce 2002 členové Společnosti Vlasty Buriana nechali přemístit ostatky manželů Burianových na Vyšehradský hřbitov; na hrobě byla instalována bronzová busta Vlasty Buriana, ta však byla zcizena a v roce 2007 byla na její místo osazena plastika „Komikovy ruce“ s hercovým charakteristickým gestem; ta je na hrobě dodnes.

Ministerstvo kultury má ve vlastnictví hrobku a do letošního roku mělo se Společností Vlasty Buriana společnou nájemní smlouvu k hrobovému místu. V těchto dnech Ministerstvo kultury převzalo nájemní smlouvu v plné výši.

 

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.