Ministr kultury Lubomír Zaorálek udělil cenu Artis Bohemiae Amicis

13.12.2019 09:58|ministerstvo

Prestižní ocenění Ministerstva kultury České republiky dostala Hana Regina Pohl a Andrea Pohl za uchování paměti na Hanu Benešovou a Edvarda Beneše a za propagaci dobrého jména České republiky a zachování kulturní historie.

 

Paní Hana Regina Pohl je praneteří Hany Benešové a po její smrti se starala o odkaz manželky druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, dokonce i po své emigraci do USA v 80. letech. Ve svém domě v Atlantě uchovala celou řadu unikátních předmětů, které jsou spojeny nejenom s manželi Benešovými, ale které jsou významné pro poznání československých dějin ve 20. století. V loňském roce se pí Hana R. Pohl a její dcera Andrea Pohl rozhodly předat velkou část památek na prezidentský pár Národnímu muzeu v Praze a obohatit tak unikátní sbírky největší muzejní instituce v České republice. 

Vzhledem k tomu, že obě oceněné žijí v USA byla jim medaile Artis Bohemiae Amicis předána prostřednictvím Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu dne 3.12.2019. Ocenění předal velvyslanec ČR Hynek Kmoníček.

Michaela Lagronová, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.