Nastavení cookies

Ministr kultury Martin Baxa uctil památku ležáckých obětí

19.06.2022 12:07|ministerstvo

Politici i veřejnost si v neděli 19. června 2022 na místě bývalé osady v Ležákách připomněli 80. výročí jejího vypálení, ke kterému došlo 24. června 1942 v důsledku atentátu na tehdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. 

 

Za Vládu České republiky se piety zúčastnil ministr kultury Martin Baxa. Spolu s dalšími ústavními činiteli a představiteli veřejného života položil věnce na pietním území u pomníku „Kniha obětí“. Účastníci pietního aktu upozornili na zrůdnost nacistického režimu a nutnost si událost připomínat, aby se neopakovala.

Každá připomínka, která nám umožňuje nezapomínat na utrpení v době druhé světové války, je nesmírně důležitá. Letos je tomu již 80 let od nejtragičtějšího období našich moderních dějin a my na toto období nesmíme pohlížet jako na ukončenou historii. Zrůdnosti nacistického režimu jsou nejenom smutnou připomínkou, ale zároveň i varováním před jakýmkoli projevem násilí z jakéhokoliv důvodu. Možná se nám zdá, že dnešní doba je bezpečnější ve srovnání s tím, co prožívaly generace před námi, ale jen zdánlivě. Musíme mít na paměti, že historie se může opakovat, proto mějme úctu ke svobodě a k naší historii,“ připomněl ministr kultury Martin Baxa. 

Po zahájení pietního aktu a kladení věnců přivítal hosty ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Poté generální vikář Mons. Jan Paseka pronesl modlitbu za oběti ležácké tragédie. Následovalo předání pamětních odznaků, zpívání státní hymny, čtení jmen zavražděných obyvatel, vystoupení pěveckého sboru, zapálení Ohně (bez)naděje, seskok vojenských parašutistů a další aktivity spojené s uctěním památek bývalých obyvatel Ležáků.

V ležáckém údolí dnes stojí na půdorysech devíti vyhlazených domů žulové náhrobky s vytesaným křížem. Místo je národní kulturní památkou ve správě Památníku Lidice, příspěvkové organizace Ministerstva kultury.


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.