Ministr kultury navštívil Francii

14.11.2019 14:26|ministerstvo

Lubomír Zaorálek dnes ukončil  dvoudenní pracovní návštěvu Francie. V Paříži se 13. listopadu 2019  zúčastnil 40. Generální konference UNESCO a sešel se s francouzským ministrem kultury Franckem Riesterem. Tématem jednání ministrů byla vzájemná spolupráce vyplývající z Akčního plánu strategického partnerství, včetně nových možností kulturní spolupráce. Obě strany se shodly na tom, že je nutné spolupracovat i na evropské úrovni a podporovat kulturní rozmanitost.

 

„Na setkání s francouzským ministrem kultury jsme  mluvili o tom, jak jsou důležité knihovny pro veřejný prostor a o naší účasti na knižním veletrhu Livre Paris v březnu 2020. Jsme si oba vědomi toho, že vzájemná kulturní výměna vede k budování evropského vědomí. I proto jsem ocenil obnovení účasti Francie na Pražském Quadriennale,“ řekl po setkání ministr Zaorálek. Ocenil také roli Francouzského institutu v Praze a uvítal iniciativu Francie zaměřenou na posílení ochrany sdíleného kulturního dědictví v Evropě, které vzešla z nešťastné události požáru katedrály Notre-Dame.

Po jednání  s francouzským ministrem navštívil Lubomír Zaorálek Centrum světového dědictví UNESCO a setkal se s ředitelkou Mechtild Rössler. „Hovořili jsme spolu  o nedávném úspěchu České republiky, která má po 16 letech dva nové zápisy na seznamu světového dědictví i o společném postupu při ochraně mimořádných hodnot historického jádra Prahy. Shodli jsme se, že hledáme co nejlepší řešení pro otáčivé hlediště v Českém Krumlově a zmínil jsem také  roli naší země při ochraně památek v Iráku,“ uvedl po setkání ministr kultury. 

Na  40. zasedání Generální konference UNESCO ve svém projevu pak ministr zdůraznil aktivní roli České republiky v oblasti ochrany kulturního dědictví, a to nejen angažovaností v mezivládním Výboru pro ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu, ale především zapojením Národního památkového ústavu při záchraně iráckého kulturního dědictví. Jde o vzdělávací kurzy pro irácké odborníky směřované do oblasti restaurování a obnovy nemovitých památek.

V rámci své dvoudenní návštěvy Paříže se ministr dnes 14. listopadu 2019 setkal s prezidentem muzea Centre Georges Pompidou  Sergem Lasvignem. Diskutovali o vývoji partnerství mezi oběma institucemi. „Řekl jsem dnes prezidentu Lasvignemu, že situace v Národní galerii je stabilizovaná a naše  spolupráce s muzeem tak může úspěšně pokračovat. Dohodli jsme se, že se odborníci z Centre Pompidou a naši lidé z Národní galerie začnou bavit o konkrétní podobě společného projektu,” řekl Lubomír Zaorálek.

Centre Pompidou je kulturním centrem a předním pařížským muzeem současného umění, které vzniklo v 70. letech minulého století na popud tehdejšího francouzského prezidenta George Pompidoua. Muzejní sbírka centra je jednou z nejvýznamnějších svého druhu na světě a obsahuje díla zástupců všech důležitých uměleckých směrů a škol 20. století.

 

 

Michaela Lagronová, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.