Ministr kultury se setkal s japonským velvyslancem

11.12.2019 10:40|ministerstvo

Ministr Lubomír Zaorálek dne 11. prosince 2019 přijal na půdě Ministerstva kultury mimořádného a zplnomocněného velvyslance Japonska v ČR J. E. pana Kaoru Shimazakiho. Předmětem společného setkání bylo rozšiřování vzájemné spolupráce mezi Českem a Japonskem v oblasti kultury, která je upravena dohodou z roku 1976.

 

V průběhu setkání oba představitelé velmi pozitivně zhodnotili dosavadní kulturní spolupráci mezi oběma zeměmi. Hovořili rovněž o blížícím se 100. výročí navázání diplomatických styků, které obě země oslaví v roce 2020.  Některé příspěvkové organizace Ministerstva kultury ČR  připravují projekty v souvislosti s oslavou tohoto výročí. Například Uměleckoprůmyslové museum v Praze připravuje společně s japonskými partnery  projekt pro výstavu „Jukata a modrotisk“ v historické budově UPM v Praze od června 2020. Týká se společného nehmotného kulturního dědictví, kdy modrotisk je v ČR prohlášen památkou UNESCO. Výstava představí tuto jedinečnou techniku používanou v Japonsku, kde se používá  jiný pracovní postup, využití látek na tradičním oděvu Yukata i v současné podobě, stejně tak český modrotisk v tradiční formě a v současném použití v módním designu. Shodou okolností budou obleky českých olympioniků v Tokiu v létě 2020 též z modrotisku.

Národní galerie v Praze - Sbírka asijského umění, by chtěla u příležitosti 100. výročí diplomatických vztahů mezi Japonskem a ČR v r. 2020 uspořádat prezentaci knihy „Japonské dřevořezy a jejich sběratelé v českých zemích“  v prostorách Českého centra v Tokiu. Křtu knihy 12.9.2019 se zúčastnil J.E. p. Kaoru Shimazaki, který v proslovu vyslovil přání o další spolupráci s Národní galerií Praha a zdůraznil mimořádnou pozornost k prezentacím kulturních vztahů ČR a Japonska v tomto roce výročí.

Další přímou spolupráci s japonskými partnery plánují  Národní muzeum, Institut umění, Národní divadlo a mnohé další. Pravidelným hostem v Japonsku je Česká filharmonie, která zde hostuje ve dvou až tříletých intervalech a je japonskému publiku velmi dobře známa. Její poslední turné proběhlo v říjnu roku 2019.

Na závěr dnešního setkání vyjádřili oba představitelé  plnou podporu dalšímu rozvoji kulturní spolupráce mezi oběma zeměmi.

 

Michaela Lagronová, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.