Ministr kultury Zaorálek jednal se zástupci kulturních organizací o situaci způsobené koronavirovou epidemií

13.03.2020 17:16|ministerstvo

Ministr kultury Lubomír Zaorálek se v Nostickém paláci sešel se zástupci kulturních organizací, aby se seznámil s aktuální situací v oblasti živého umění, kterou také zasáhla opatření přijatá v souvislosti se zamezením šíření koronaviru v České republice.

 

„Kulturní život v této zemi byl fakticky zastaven. Současný stav, který vznikl, vede k ochromení a likvidaci řady kulturních organizací, které nejsou zřizovány státem a žijí především ze vstupného. Hrozí naprostá devastace významné části živého umění v této zemi. Jsem si vědom toho, že řada osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) v oblasti kultury žije na hranici životního minima. Setkal jsem se dnes proto se zástupci těchto nezávislých kulturních organizací a asociací a ujistil jsem je, že jsem si vědom toho, že mají-li mít vůbec přežít, musí přijít od státu zásadní pomoc,“ řekl ministr kultury Zaorálek.

Ve spolupráci s nimi proto plánuje ministr Zaorálek v nadcházejících 14 dnech připravit materiál pro vládu, který by jim alespoň částečně kompenzoval ušlé příjmy a zachránil jejich holou existenci.

Vedle tohoto materiálu, který bude připraven na ministerstvu kultury, bude v pondělí na vládě projednán další soubor návrhů:

 

  • Program pro OSVČ a malé podnikatele, kdy by půjčky od 10 000 až po 500 000 korun poskytovaly komerční banky bezúročně.
  • Možnost čerpat ošetřovné pro děti až do 15 let a zároveň jeho čerpání i pro OSVČ.  Prodlouží  se také doba pro čerpání ošetřovného ze stávajících 9 dnů na celou dobu, kdy budou uzavřeny školy.
  • Ministerstvo kultury zajistí, aby kulturní instituce, které mají od nás schváleny dotace, je mohly čerpat, pokud se jejich plánované akce přesunou na jiný termín nebo najdou formu alespoň částečného plnění.

 

 

Michaela Lagronová, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.