Ministr kultury Zaorálek podal trestní oznámení ve věci IT zakázek

18.06.2020 17:05|ministerstvo

Ministr kultury Lubomír Zaorálek podal na Městském státním zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestné činnosti v souvislosti s projektem „Národní informační kulturní portál Czechiana.“

 

„Systém IT zakázek na ministerstvu kultury mi byl od prvního okamžiku ve funkci ministra podezřelý. Proto jsem také většinu neprůhledných IT zakázek zastavil, například Czechiana. Postupně jsem se rozloučil s lidmi za to zodpovědnými, které přivedl do úřadu tehdejší ministr Daniel Herman. Na základě informací, které získal server Seznam Zprávy, můžu dnes podat trestní oznámení. Škody způsobené selháním lidí z odboru IT zde na Ministerstvu kultury budeme bohužel odstraňovat velmi dlouho,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek. 

Současně nelze vyloučit, že se v souvislosti s vyšetřováním projektu Czechiana neobjeví z hlediska trestního řízení relevantní skutečnosti i ke dvěma dalším veřejným zakázkám na Ministerstvu kultury, a to k veřejným zakázkám „Resortní informační systém elektronické spisové služby Ministerstva kultury  ČR – ESSL“ a „Resortní informační systém ERP.“

Zadávací řízení na veřejnou zakázku „Národní informační kulturní portál Czechiana bylo zastaveno rozhodnutím ministra kultury již v únoru 2020. 

Na základě informací získaných z veřejně dostupných zdrojů (reportáž Janka Kroupy na Seznam.cz ze dne 16. a 17. 6. 2020) se lze domnívat, že existují skutečnosti nasvědčující spáchání trestného činu. Při zpracování zadávací dokumentace zejména k projektu „Národní informační kulturní portál Czechiana“ mohlo dojít ke zmanipulování celé veřejné zakázky tím, že jeden z účastníků zadávacího řízení pro Ministerstvo kultury jako pro zadavatele zpracoval technickou dokumentaci a Ministerstvo kultury tuto dokumentaci převzalo. Tedy fakticky jeden z účastníků zadávacího řízení zpracoval zadávací dokumentaci sám pro sebe. Podobná podezření se vztahují i k dalším dvěma uvedeným veřejným zakázkám na spisovou službu a na tzv. ekonomický informační systém.

 

Michaela Lagronová, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.