Nastavení cookies

Ministr kultury Zaorálek udělil Luďkovi Velemu medaili Artis Bohemiae Amicis

25.02.2021 14:35|ministerstvo

Medaili Ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury převzal z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka emeritní sólista Opery Národního divadla Luděk Vele.

 

Rád jsem dnes předal medaili Artis Bohemiae Amicis panu Luďkovi Velemu. Je to forma poděkování za jeho dlouholetou a úspěšnou uměleckou práci, a také příležitost nadcházejícího životního jubilea Luďka Veleho,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

S Operou Národního divadla byl Luděk Vele spjat 35 let, od roku 1983 do 2018. Během této doby vytvořil desítky rolí; za ztvárnění Smetanova Chrudoše a Straussova Barona Ochse Ceny Thálie 1995 a 1996. Luděk Vele hostoval také na zahraničních scénách a byl vyhledávaným koncertním pěvcem. Spolupracoval s rozhlasem a televizí a natočil také řadu snímků pro domácí i zahraniční hudební vydavatelství.

Na Artis Bohemiae Amicis byl navržen ředitelem Národního divadla Janem Burianem.

Luděk Vele také jako pořadatel benefičních představení přispěl k záchraně a zvelebení hradu Grabštejna a zároveň obohatil kulturní nabídku v libereckém regionu.

 

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.