Ministr Zaorálek diskutoval s vedením EBU o situaci ČT a volbě její rady

24.05.2021 18:00|ministerstvo

Ministr kultury Lubomír Zaorálek dnes prostřednictvím videocallu diskutoval s prezidentkou EBU (Evropská vysílací unie) Delphine Ernotte Cunci, výkonným ředitelem EBU Noelem Curranem a místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou.

 

Ministr Zaorálek ocenil zájem vedení EBU, které nedávno veřejně vyjádřilo znepokojení nad vývojem situace v České televizi, respektive tlakem Rady ČT na vedení české veřejnoprávní televize a volbou nových členů Rady ČT Poslaneckou sněmovnou PČR.

V současné době roste význam globálních soukromých vysílacích platforem, které významně formují veřejné mínění v jednotlivých zemích. Proto je důležité, aby těchto státech dobře fungovala veřejnoprávní média, která jsou kulturně spojena s obyvateli těchto zemí a pomáhají držet identitu a kulturní rozmanitost vysílání.

Vedení EBU informovalo ministra, že České televizi stoupla důvěra a řadí se tak mezi ty úspěšná veřejnoprávní média v Evropě. Dle Reuters Institute Digital Report se za posledních 12 měsíců stala dokonce nejdůvěryhodnější značkou v České republice, označilo ji tak 62 % respondentů. 

Ministr Zaorálek sdělil vedení EBU i místopředsedkyni EK, že sdílí jejich obavy spojené s volbou Rady ČR, nicméně rozhodnutí k volbě této rady jsou činěna v Poslanecké sněmovně PČR. „Ujistil jsem zástupce vedení EBU i místopředsedkyni EK Jourovou, že ČSSD, jejímž jsem členem a kterou reprezentuji v české vládě, se jednoznačně hlásí k programovému prohlášení vlády, ve kterém je jasně formulováno, že tato vláda bude hájit postavení a roli veřejnoprávních médií v ČR. A budeme se tímto řídit i ve Sněmovně, která má v rukou další volbu do Rady ČT. Chceme navrhnout, aby tato volba byla v PS PČR výjimečně veřejná a nikoliv tajná jak tomu bylo v minulosti,“ řekl po videocallu Lubomír Zaorálek.

Oba zástupce vedení EBU pozval ministr kultury do Prahy a seznámil je rovněž se svým přáním uspořádat v nadcházejících měsících seminář o důležitosti role veřejnoprávních médií, kterou sehrávají ve společnosti.


 

Michaela Lagronová, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.