Ministr Zaorálek se setkal s vlámským premiérem

13.02.2020 16:51|ministerstvo

Ministr kultury Lubomír Zaorálek se dnes 13. února 2020 setkal s ministerským předsedou Vlámska J.E. panem Janem Jambonem, který je zároveň ministrem zahraničních věcí a ministrem pro IT a kulturu.

 

Předmětem bilaterálního setkání bylo rozšiřování spolupráce mezi Českem a Vlámskem v oblasti kultury, která je upravena Programem o spolupráci na období 2019 -2021. Obě strany se shodly na tom , že kontakty mezi českou a vlámskou stranou jsou v současnosti živé, a to i v souvislosti s českým předsednictvím v roce 2022. V prosinci 2019 byl podepsán výše zmíněný program, a v návaznosti na něj i na české předsednictví v Radě EU by Velvyslanectví ČR v Bruselu chtělo zviditelnit českou kulturu v regionech a analogicky rozšířit své kulturní a prezentační aktivity více mimo Brusel.

Vlámský premiér a český ministr kultury při setkání  konstatovali, že kultura má pevné místo ve vzájemných vztazích a díky přímým kontaktům mezi umělci a uměleckými soubory obou zemí se daří tyto kontakty neustále rozšiřovat a udržovat jejich vzestupnou tendenci. Jako příklady tradiční a fungující spolupráce ministr zmínil oblast hudby, v níž dochází k pravidelným kontaktům mezi Pražským filharmonickým sborem a Vlámským symfonickým orchestrem. Dlouholetou spolupráci udržuje s vlámskými partnery též Česká filharmonie. Česká kultura je ve Vlámsku prezentována rovněž prostřednictvím překladu české literatury, kterou pravidelně podporuje MK ČR.   V oblasti divadla a tance počítá Institut umění – Divadelní ústav a Česká centra  uspořádat během předsednictví festivaly scénických umění v Bruselu v období od července do prosince 2022.  Hlavním záměrem akce je prezentovat významné umělce a uskupení především z regionů ve spolupráci s českými a moravskými kraji. Na setkání Ministr Zaorálek ocenil  také pravidelnou účast Belgie na Pražském Quadriennale a účast na festivalu dokumentárních filmů Jihlava a Jeden svět.

 

Michaela Lagronová, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.