Nastavení cookies

Minstr kultury Martin Baxa a Nina Obuljen Koržinek, ministryně kultury a médií Chorvatské republiky, dnes podepsali Program kulturní spolupráce mezi oběma zeměmi

23.11.2022 21:19|ministerstvo

V prostorách Národní knihovny byl slavnostně podepsán Program kulturní spolupráce mezi Ministerstvem kultury České republiky a Ministerstvem kultury a sdělovacích prostředků Chorvatské republiky, který upravuje kulturní vztahy např. v oblastech kulturního dědictví, audiovize či národnostních menšin. Program bude v platnosti do roku 2025, a poté se bude automaticky prodlužovat. 

 

Podpis dokumentu byl příležitostí ke zhodnocení dosavadních kulturních vztahů. Během pracovního jednání ministři hovořili o možnostech česko-chorvatské kulturní spolupráce a jejím aktuálním vývoji v oblasti muzejnictví a národnostních menšin. Vzájemně ocenili vztah českého státu k chorvatské menšině v ČR a chorvatského státu k české menšině na jeho území. Tématem diskuse byla i možnost společné výstavy a publikace o českých a chorvatských kulturních vztazích, která by vedle prezentace pro veřejnost byla i příležitostí prohloubení kontaktů mezi chorvatskou a českou odbornou komunitou. 

Kulturní spolupráce mezi našimi zeměmi je bohatá. Chorvatští umělci se například pravidelně účastní Pražského Quadriennale a přijedou i příští rok. V roce 2023 se vydá naopak Česká filharmonie do Chorvatska. Určitě chceme a budeme dále tuto spolupráci rozvíjet. Skvělým příkladem je i výstava chorvatského sochaře Ivana Meštroviće,  realizovaná Galerií Hlavního města Prahy a Muzeem Ivana Meštroviće ve Splitu, kterou jsme dnes společně s paní ministryní zahájili,“ shrnul ministr kultury Martin Baxa.


 

Jana Malíková, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.