Nastavení cookies

Moravská zemská knihovna mění otevírací dobu, streamuje vzdělávací i kulturní program a připomíná službu online.knihovny.cz

14.10.2020 14:22|příspěvkové organizace

Moravská zemská knihovna (MZK) vzhledem k aktuální pandemické situaci, na základě vyhlášených opatření pro stávající nouzový stav, s ohledem na potřebu dlouhodobého zajištění služeb knihovny i ochranu zdraví zaměstnanců a čtenářů přistupuje od 14. října k dočasným provozním opatřením, jejichž součástí je i úprava otevírací doby.

 

Otevírací doba bude následující: 

Po: 9:00 – 15:00
Út: 12:00 – 19:00
St: 12:00 – 19:00
Čt: 12:00 – 19:00
Pá: 9:00 – 15:00 

Vstup do knihovny je stále umožněn pouze registrovaným čtenářům (registraci je možné provést i online na webu MZK). Absenční půjčování poskytuje knihovna bez omezení, studovny jsou primárně určeny pro práci a studium fondů MZK, za předpokladu, že budou i nadále dodržována platná hygienická opatření, jako je dezinfekce rukou u vstupu do budovy či u jednotlivých vstupů do studoven, dodržování rozestupů a nošení roušek po celou dobu pobytu v MZK. Pro vracení výpůjček mohou čtenáři přednostně využívat biblioboxu, a to i mimo otevírací dobu. 

Od 14. října dojde rovněž k dočasnému uzavření galerie v přízemí, kde aktuálně probíhá výstava „Komenský v obrazech“. Její virtuální podobu si mohou čtenáři prohlédnout na webu komensky.knihovny.cz. 

MZK již v průběhu minulého týdne přistoupila k nutnému omezení plánovaného kulturního a vzdělávacího programu, nicméně svým čtenářům nabídla a nadále nabízí možnost zúčastnit se vybraných přednášek či kulturních akcí prostřednictvím streamovacích služeb na facebookovém profilu www.facebook.com/mzk.cz. Rovněž některá školení pro veřejnost byla přesunuta do online prostředí.

Připomínáme, že čtenáři a čtenářky mají i nyní možnost z pohodlí svých domovů využívat volně dostupných online zdrojů prostřednictvím webu online.knihovny.cz. Naleznou zde přehledný rozcestník e-zdrojů podle různých cílových skupin, například e-knihy k přečtení či ke stažení, otevřené elektronické databáze, zdroje volně dostupných digitalizovaných děl. Registrovaní čtenáři MZK (případně jiné zapojené knihovny) zde získají i přístup do databáze děl nedostupných na trhu (https://ndk.cz/podminky-zpristupneni), tj. děl vydaných do roku 1989, která mohou být zpřístupněna v digitální podobě na základě smlouvy s kolektivními správci autorských děl. Web online.knihovny.cz, který navazuje na jarní iniciativu KnihovnyPROTIviru, provozuje MZK a spravují jej týmy portálů Knihovny.cz a Digitalniknihovna.cz

O dalším vývoji bude MZK veřejnost informovat na svých stávajících informačních platformách.

Kontakt:
Mgr. Radoslav Pospíchal

Tiskový mluvčí
T: 541 646 119
M: 778 462 480
E: pospichal@mzk.cz

 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.