Nastavení cookies

Moravská zemská knihovna vyhlašuje nové rezidenční pobyty pro běloruské spisovatele

03.02.2021 14:09|příspěvkové organizace

Moravská zemská knihovna –  sekce České literární centrum, ve spolupráci s Ambasádou nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla v Brně, vyhlašuje výběrové řízení na rezidenční pobyty v Brně a v Praze pro běloruské spisovatelky a spisovatele.

 

Běloruští spisovatelé mohou strávit v Praze či v Brně čtyři týdny na studijním a tvůrčím rezidenčním pobytu. V Brně budou mít rezidenti navíc neomezený přístup k fondům Moravské zemské knihovny. Výzva není omezena věkem ani státním občanstvím. Je určena autorkám a autorům píšícím bělorusky nebo rusky. Jedinou podmínkou je alespoň jedna vydaná kniha poezie, prózy či uvedená divadelní hra. Zájemci mohou přihlášky podávat až do pondělí 15. března 2021. Rezidence pro jednoho autora v Brně a jednoho v Praze bude probíhat od 15. května do 15. června 2021.

„Rezidence, alespoň tak, jak je organizujeme, mají za úkol posílit  vzájemné poznání. Proto klademe důraz na zapojení rezidentů do literárního života. Všechno ostatní přichází za tím – ať už jsou to otázky spojené s rolí literatury ve společnosti či společenské odpovědnosti spisovatele, otázky aktualizující témata, která nás spojují, nebo rozdělují a pro něž literatura hledá formy vyjádření, nebo jen prostě lidský zájem jednoho o druhého.  A pak nezbývá než udělat vše pro to, aby taková rezidence byla začátkem stabilnější pozornosti. O to nám jde především,“ uvedl prof. Tomáš Kubíček, ředitel MZK.

Před pár týdny jsme při Centru experimentálního divadla založili Ambasádu nezávislé běloruské kultury. Jejím cílem je iniciovat spolupráci s nezávislými běloruskými umělci a skupinami, kteří jsou v současné době ve své domovské zemi tvrdě potlačováni. Jsme šťastní, že naše iniciativa vyústila ve spolupráci s Českým literárním centrem a k vypsání rezidenčního pobytu pro dva běloruské autory. Jsem přesvědčen, že tyto aktivity mají hluboký smysl a význam,“ doplňuje Miroslav Oščatka, ředitel CED.

Veškeré informace o rezidenčním pobytu a dokumenty potřebné pro přihlášení najdete zde: www.czechlit.cz/cz/rezidencni-pobyty-clc-pro-beloruske-spisovatele/

 

Kontakt:

Mgr. Bc. Klára Přibylová
Public Relations 
Moravská zemská knihovna / České literární centrum       
T: +420 770 190 776
E: Klara.Pribylova@mzk.cz  

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.