Nastavení cookies

Moravské zemské muzeum se nesmazatelně zapsalo do dějin světové mykologie

15.04.2021 12:41|příspěvkové organizace

Že se stále objevují nové druhy živých organismů v těžko přístupných oblastech světa, to nás tolik nepřekvapuje. Ale v Česku? A vidíte - Česká republika je z mykologického hlediska dobře prozkoumaná, ale i zde je možno nalézt nový druh nápadné a velké houby. 

 

Svědčí o tom objev nového druhu muchomůrky pojmenovaný podle mykologa Botanického oddělení Moravského zemského muzea Vladimíra Antonína jako Amanita vladimirii. Poprvé byla sbírána právě Vladimírem Antonínem a Daliborem Jandou v Beskydech a Javorníkách. V té době však ještě tato záhadná houba neměla jméno. Popsali ji až mykoložka MZM Hana Ševčíková spolu se dvěma francouzskými mykology, Pierre-Arthur Moreau a Jean-Michel Hanss. „Na základě dobře zdokumentovaných sběrů kolegů a také díky vlastnímu nálezu v oblasti Vsetínských vrchů a dalšího sběru z Francie se nám podařilo zjistit, že se jedná o nový druh“ usmívá se spokojeně Hana Ševčíková. Článek o objevu vyšel v prestižním časopise Phytotaxa. Při popisu nového druhu byly využity klasické mikroskopické studie i moderní metody multigenové molekulární analýzy.

Tato muchomůrka patří mezi pošvatky (sekce Vaginatae; muchomůrky s pochvou, ale bez prstenu) a její holotyp je uložen v herbáři Botanického oddělení Moravského zemského muzea. Tím se Botanické oddělení MZM opět nesmazatelně zapsalo do dějin světové mykologie.

Je krásná, je vzácná, a zda je jedlá nebo jedovatá zjišťovat nebudeme. A tak ji, milí houbaři, raději nesbírejte. Kdybyste na ni narazili, tak si ji vyfoťte a radujte se spolu s námi, že o našich tolika problémy sužovaných lesích víme zase o něco víc.
 

Kontakt:
Barbora Javorová

Tiskový a PR servis 
MZM
T: +420 602 812 682
E: bjavorova@mzm.cz

Odborný servis:
Mgr. Hana Ševčíková
T: +420 515 910 446
E: hsevcikova@mzm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.